Syrský premiér uprchl do Jordánska, následovali ho další politici | E15.cz

Syrský premiér uprchl do Jordánska, následovali ho další politici

Syrský premiér Rijád Hidžáb (vpravo) ve skupině další státních představitelů
Syrský premiér Rijád Hidžáb (vpravo) ve skupině další státních představitelů
• 
ZDROJ: profimedia.cz

bru, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Syrský premiér Rijád Hidžáb přešel na stranu opozice. Zatím nejvýše postavený „dezertér“ z řad režimu prezidenta Bašára Asada uprchl i s rodinou do Jordánska.

Hidžábův útěk potvrdil jeho mluvčí. Podle povstalecké Syrské národní rady s ním uprchli také dva ministři a tři vysoce postavení armádní důstojníci, jordánské úřady zatím nepotvrdily jejich totožnost. Podle televize Al-Arabíja se útěk zdařil také důstojník tajné služby odpovědný za potírání disentu Jaráb Šará, během pokusu o přechod hranice byl zadržen ministr financí Muhammad Džlailatí.

„Oznamuji, že jsem opustil vražedný a teroristický režim. A oznamuji, že jsem se zapojil do řad revoluce svobody a důstojnosti. Oznamuji, že ode dneška jsem vojákem požehnané revoluce,“ uvedl v prohlášení Hadžáb. Syrská státní televize oznámila, že premiér byl zbaven funkce.

Hidžáb odcestoval ze země ve chvíli, kdy syrská armáda připravuje pozemní útok na rebely ve městě Aleppo, největším sídle v zemi.

Nyní již bývalý premiér a dřívější ministr zemědělství byl do funkce jmenován po červnových parlamentních volbách. Stejně jako předchozí předsedové vlád, jejichž funkce je převážně pouze reprezentativní, pochází ze sunnitské většiny obyvatel Sýrie. Moc v zemi drží v rukou Asadova rodina a jí blízcí lidé z komunity alavitů, radikální odnože šíitského islámu.

Počet prominentních uprchlíků roste

Turecká agentura Anadolu mezitím dnes informovala, že do Turecka uprchl další generál syrské armády, kterého doprovázelo pět vysoce postavených důstojníků a více než 30 vojáků. Přišlo s nimi i 400 syrských civilistů, převážně žen a dětí.

Podle agentury AFP už tak ze Sýrie do Turecka zamířilo 31 generálů, z nichž několik se na syrské území vrátilo, aby bojovali po boku povstalců. V Turecku je nyní podle oficiálních údajů 46 500 syrských uprchlíků.

Anonymní opoziční zdroj řekl agentuře AFP, že exilová opozice společně s povstaleckou Syrskou svobodnou armádou koordinují své kroky, aby umožnily v příštích dnech odejít do zahraničí dalším politickým a vojenským činitelům Asadova režimu.

Sýrie zaznamenává v posledních týdnech zvýšený odliv přeběhlíků. Zemi o víkendu opustil její jediný kosmonaut a pilot vojenského letectva Muhammad Ahmad Farís. Jedním z dosud nejvýznamnějších činitelů nejen armády, ale i celého režimu, který Sýrii opustil, se stal minulý měsíc člen elitních Republikánských gard a brigádní generál Manaf Tlas. Tento dlouholetý Asadův přítel patřil donedávna k jeho oporám, nyní ale zamířil za svou rodinou do Francie.

Autor: bru, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video