Tábor v Calais byl vyklizen, v oblasti ale dost migrantů zůstalo

Evakuace uprchlického tábora v Calais

Evakuace uprchlického tábora v Calais Zdroj: ČTK

Evakuace uprchlického tábora v Calais
Evakuace uprchlického tábora v Calais
Evakuace uprchlického tábora v Calais
Evakuace uprchlického tábora v Calais
Evakuace uprchlického tábora v Calais
69
Fotogalerie

Francouzské úřady dnes dokončily evakuaci migrantů z divoce vzniklého uprchlického tábora v severofrancouzském městě Calais, ale mnoho jich v oblasti stejně zůstalo. Ze zhruba 6500 běženců, kteří měli být přestěhováni do jiných center, jich bylo nakonec převezeno přes 4400, upřesnila tamější prefektura.

Vzhledem k tomu, že podle nevládních organizací bylo do ohlášení likvidace tábora až 10 tisíc lidí, přestěhována tak nemusela být ani polovina lidí. Velká část se jich podle odhadů médií v naději na pozdější únik do Británie rozprchla do širšího okolí, případně do sousední Belgie či Německa.

Skoro 3000 přistěhovalců se vyskytuje přímo v oblasti Calais. Z toho 1500 je v zaplněném středisku pro nezletilé bez doprovodu, s nimiž si úřady zatím nevědí rady. Dalších 1385 uprchlíků se podle místní katolické nadace přišlo pro večeři rozdávanou zdarma.

Představitelka departementu Pas-de-Calais Fabienne Bucciová odpoledne prohlásila, že tábor se podařilo vyklidit v předstihu. "Naše mise skončila," řekla novinářům zástupkyně státu. Původně měla evakuace trvat do příštího týdne.

Autobusy od pondělí odvážely migranty do všech koutů Francie, kde připravily ve stovkách středisek celkem 7500 lůžek.

Více času si určitě vyžádá likvidace všech improvizovaných obydlí, obchůdků a odpadků v rozlehlém místě, kde ve špatných bezpečnostních a hygienických podmínkách přežívali běženci mnoho měsíců. Práci dělníků s bagry a další technikou dnes narušily desítky požárů, které v táboře vypukly. Při prvních úmyslně založených požárech v noci na dnešek vybuchly nejméně dvě plynové bomby. Jeden imigrant přitom utrpěl lehké zranění.

Požáry odrážejí především tradici některých skupin cizinců, kteří vždy zapalují svá obydlí, když je opouštějí, tvrdí úřady. Stejný jev zaznamenaly v březnu, kdy se rušila jižní část tábora, zvaného džungle.

Hasiči za asistence policistů všechny noční ohně do rána zlikvidovali. "Házeli na nás kameny a policie nás při zásahu musela chránit," řekl novinářům jeden z hasičů. Na požáry, které vypukly později, především kolem poledne a zahalily dýmem celý tábor, přítomní hasiči nestačili a zavolali pro posily. Oheň zachvátil také mikrobus jednoho sdružení.

"Běžte ven, musíte odejít. Máte ve vašem karavanu plynové bomby, vyneste je," vyzývali dopoledne aktivisté jednoho britského sdružení skupinu imigrantů, kteří nereagovali dost rychle na blížící se ničivý živel.

Humanitární organizace již dříve varovaly, že k podobným úmyslně vyvolávaným incidentům bude docházet, a rozdávaly obyvatelům tábora hasicí přístroje. Na nenásilný průběh evakuace dohlíželo více než 1200 policistů.

Většina běženců v Calais, kteří pocházejí převážně z Afghánistánu, Súdánu a Eritreje, doufala, že se dostane do blízké Británie tunelem pod Lamanšským průlivem. Nyní mají žádat o azyl ve Francii. Pokud tak neučiní, nebo pokud tento azyl neobdrží, mají být deportování do vlasti. Očekává se, že mnoho přistěhovalců se snu o Británii nevzdá a odejde z tábora, aby se někde ukryly a dále se pokoušely o cestu přes moře. Londýn po dohodě s Paříží začal přijímat nezletilé obyvatele tábora, kteří jsou sami a mají v Británii příbuzné.