Tajfun Hato zpustošil jih Číny. Byl nejsilnějším za posledních 53 let | E15.cz

Tajfun Hato zpustošil jih Číny. Byl nejsilnějším za posledních 53 let

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Na šestnáct vzrostl počet obětí, které si na jihu Číny vyžádal mohutný tajfun Hato. Zraněných je více než 230. Nejpostiženější je Macao, které hlásí osm mrtvých a 150 zraněných.

Tajfun Hato udeřil ve středu na pevninu zhruba 60 kilometrů od Hongkongu. Podle meteorologů tehdy vítr dosahoval 126 kilometrů za hodinu, v nárazech ale až 207 kilometrů za hodinu.

Živel způsobil dopravní komplikace v Hongkongu, Macau i jihočínské provincii Kuang-tung. V Hongkongu kvůli němu vyhlásili nejvyšší, desátý stupeň varování, který zde platil od roku 1946 jenom čtrnáctkrát.

Osm z obětí tajfunu zahynulo v Macau. Z celkových více než dvou set zraněných utrpělo zhruba 150 lidí zranění právě v této bývalé portugalské kolonii. Čtyři lidé zahynuli v provincii Kuang-tung. Jednu osobu čínské úřady stále pohřešují, a bilance obětí živlu by tak mohla nadále růst.

Podívejte se na neskutečnou sílu tajfunu Hato (upozorňujeme, že některé záběry jsou drastické)

Tajfun Hato

Hato je podle meteorologů nejsilnějším tajfunem, který oblast jižní Číny zasáhl za posledních 53 let. V pevninské Číně, kam se začal tajfun přesouvat, podle agentury Nová Čína úřady evakuovaly téměř 27 000 lidí. Bez elektřiny se v oblasti ocitly po určitou dobu nejméně dva miliony domácností.

"Na rozdíl od jiných tajfunů se Hato pohyboval rychle vpřed, rychle zesiloval a přinesl obrovské množství srážek," uvedl zástupce meteorologického ústavu provincie Kuang-tung. Úřady varovaly obyvatele, že hrozí další záplavy a sesuvy půdy.

Podle listu South China Morning Post se dá počítat se škodami až do výše osmi miliard hongkongských dolarů (kolem 23 miliard korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video