Takata odmítla vytvořit fond pro oběti vadných airbagů | E15.cz

Takata odmítla vytvořit fond pro oběti vadných airbagů

Vystřelené airbagy po nárazovém testu
Vystřelené airbagy po nárazovém testu
• 
ZDROJ: Mic, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonská společnost Takata odmítla návrh na vytvoření fondu pro odškodňování obětí jejích vadných airbagů. Oznámil to americký senátor Richard Blumenthal, který vytvoření fondu navrhl při červnovém slyšení, jež se problémy s airbagy zabývalo. S vadnými airbagy firmy Takata je spojeno minimálně osm úmrtí a více než stovka zranění.

Nafukovací systém airbagů může explodovat a mohou z něj do vozu vyletět části kovu. Od roku 2008 byly svolány k opravám už desítky milionů automobilů vybavených airbagy od Takaty.

Výkonný viceprezident Takaty Kevin Kennedy podle senátora uvedl, že firma v současnosti nepovažuje vytvoření fondu za nutné. „Takata zjevně není ochotna uznat svou zodpovědnost za tato tragická úmrtí a zranění, nebo poskytnout spravedlnost obětem a jejich blízkým,“ prohlásil senátor.

Americká automobilka General Motors loni vytvořila fond na odškodňování obětí nehod způsobených vadnými přepínači u zapalování, do kterého vložila 600 milionů dolarů (téměř 15 miliard korun). Automobilka obdržela přes 4300 žádostí o odškodné. Nehody způsobené problémy se zapalováním si vyžádaly přes 120 lidských životů, píše agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video