Také sankce? Rusko hodlá omezit nákupy dovážených aut pro státní instituce | e15.cz

Také sankce? Rusko hodlá omezit nákupy dovážených aut pro státní instituce

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko plánuje omezit nákupy dovážených osobních vozů pro státní instituce. Hodlá tak pomoci domácí výrobě automobilů, aby překonala současný pokles poptávky. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov uvedl, že návrh na omezení státních nákupů aut z dovozu byl předložen vládě. „Měl by začít fungovat v nejbližší budoucnosti,“ citovala ministra ruská agentura Interfax.

Ministerstvo průmyslu a obchodu již dříve předpovědělo, že prodej automobilů v Rusku by letos mohl klesnout o 2,8 až 6,5 procenta. V loňském roce ruský automobilový trh podle údajů podnikatelského svazu AEB klesl o 5,5 procenta na 2,78 milionu vozů.

Největší ruská automobilka AvtoVAZ loni kvůli slabé domácí poptávce prodělala 6,9 miliardy rublů (téměř čtyři miliardy korun) po zisku 211 milionů rublů v předchozím roce. Prodej automobilů se značkou Lada se propadl téměř o pětinu a činil kolem 481 tisíc vozů.

AvtoVAZ už začátkem roku oznámil, že letos hodlá v reakci na slabou poptávku zrušit 7500 pracovních míst. To odpovídá zhruba deseti procentům jeho celkové pracovní síly.

Ruská vláda v lednu uvedla, že hodlá během tří let podpořit domácí automobilový průmysl subvencemi v objemu až 271 miliard rublů (zhruba 150 miliard Kč). Subvence budou určeny na výzkum a vývoj, podporu pracovních míst a kompenzace za náklady spojené s přísnějšími emisními normami.

Experti navzdory nynějšímu útlumu poptávky předpokládají, že Rusko ještě během tohoto desetiletí vystřídá Německo na pozici největšího automobilového trhu v Evropě. V Rusku proto silně investují západní automobilky, například General Motors, Ford, Volkswagen, Renault a Fiat, které chtějí využít růstového potenciálu tamního trhu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery