Tálibán útočí na afghánské město Ghazní, boje mají už desítky obětí | E15.cz

Tálibán útočí na afghánské město Ghazní, boje mají už desítky obětí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ve městě Ghazní, které leží jihozápadně od afghánského hlavního města Kábulu, pokračují intenzivní boje s ozbrojenci z radikálního hnutí Tálibán. Radikálové zahájili útok na velitelství policie a další vládní budovy. Z místa jsou hlášeny desítky obětí.

Detaily o vývoji bojů jsou podle agentury Reuters nejasné, neboť při střetech byla zničena většina místních mobilních antén. Mluvčí ministerstva vnitra už v sobotu prohlásil, že ovládnutí města Tálibánem nehrozí, což zopakoval náčelník generálního štábu Šaríf Jaftali. „Strategické lokality a centra ve městě jsou pod kontrolou afghánských ozbrojených sil a Tálibán se skrývá v domovech obyvatel a obchodech a odolává,“ řekl Jaftali na tiskové konferenci.

Místní politici a obyvatelé ale vykreslovali situaci zcela jinak. Tálibán podle nich kontroluje velkou část města o 280 tisících obyvatelích. „Pouze sídlo guvernéra, policejní centrála a komplex tajné služby zůstaly v rukou vlády a Tálibán se je snaží dobýt,“ řekl Reuters regionální zákonodárce.

Vysoce postavený úředník, který promluvil pod podmínkou zachování anonymity, uvedl, že o život v bojích přišlo kolem 80 členů bezpečnostních složek a také blíže neurčený počet civilistů. Podle afghánské televizní stanice 1TV počet obětí překročil 100.

Útok na Ghazní začal v pátek v brzkých ranních hodinách a podle Reuters jde o nejsilnější úder Tálibánu od května, kdy ozbrojenci téměř dobyli město Faráh na západě Afghánistánu. Americké letectvo kvůli jeho potlačení podniklo nejméně čtyři nálety, kterým v sobotu předcházelo pět leteckých úderů.

Americká mise v Afghánistánu zprvu ofenzivu Tálibánu zlehčovala jako „další neúspěšný pokus o dobytí území“. Později řekl mluvčí amerických sil podplukovník Martin O'Donnell, že afghánská armáda „nadále neustupuje a udržuje kontrolu nad všemi vládními objekty“.

„Nikdo přesně neví, jaká je situace, protože nejsou žádné komunikační služby,“ řekl Reuters jeden z členů rady provincie Ghazní. Dodal však, že vojáci zaujali v boji obranný režim. Podle reportéra agentury AFP se bojovníci Tálibánu neskrývají, jak uvedl náčelník generálního štábu, nýbrž se volně pohybují po celém městě a ovládli několik policejních stanovišť.

Hlavní silnice vedoucí do města je zaminovaná, aby se do něj nemohly dostat posily. To zároveň ztěžuje obyvatelům odchod z bojové zóny. Abdulovi Vakílovi se uniknout podařilo. „Byly tam plameny a oheň a mrtví po celém městě,“ řekl Reuters.

Ghazní leží asi dvě hodiny jízdy autem na jihozápad od Kábulu na hlavním tahu do Kandaháru. Tálibánu se město podobného významu naposledy podařilo obsadit v roce 2015, když dobyl provinční metropoli Kundúz na severu Afghánistánu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video