Teplou polévku a rukavice. Japonská vláda vybízí k úsporám energie | E15.cz

Teplou polévku a rukavice. Japonská vláda vybízí k úsporám energie

Nabe, Japonsko
Nabe, Japonsko
• 

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonsko s přicházející zimou řeší problémy s nedostatkem elektrické energie. Po březnové katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima jsou v zemi kvůli kontrolám stále odstaveny i desítky dalších reaktorů. Japonská vláda k potížím přistupuje originálně – na obyvatele země hromadně apeluje, aby se snažili nezapínat topení, a místo toho se doma i v práci teple oblékali a pro zahřátí si dali tradiční japonskou horkou polévku „nabe“.

Podobně jako úsporná kampaň v létě nabádala úředníky, aby si svlékli v kancelářích saka a vypnuli klimatizaci, i teď Tokio využívá disciplinovanosti Japonců.

Pro nadcházející zimu japonské ministerstvo životního prostředí prostřednictvím komiksových postaviček radí na svých webových stránkách občanům, aby si přes den neváhali natáhnout rukavice, šály a návleky na nohy a na noc přidali ještě jednu vrstvu prádla a krk si do postele omotali ručníkem.

Jak upozornila agentura AFP, k večeři se pak doporučuje tradiční pokrm nabe, který se připravuje v hrnci umístěném uprostřed stolu, kde se ve vodě vaří různé druhy zeleniny a masa. Strávníci si z hrnce odebírají podle chuti jednotlivé přísady, které lze konzumovat buď i s vývarem jako polévku, nebo dušené s různými omáčkami.

„Můžete stáhnout topení, pokud si dáte s rodinou a s přáteli nabe, zahřeje totiž současně vás i váš byt. Teplota vám bude připadat vyšší díky páře stoupající z hrnce,“ píše se na internetových stránkách ministerstva, které připomíná i hřejivé účinky zázvoru a kořenové zeleniny.

Pomoci rozproudit krev v žilách pomůže i vystoupit o stanici dřív z vlaku a dojít zbytek cesty domů pěšky, navrhuje na svých webových stránkách ministerstvo.

Místnosti by neměly být vytápěny na teplotu vyšší než 20 stupňů Celsia. Průměrná venkovní teplota v japonské metropoli Tokiu se v lednu pohybuje kolem šesti stupňů Celsia a letošní zima bude podle meteorologů zřejmě obzvlášť chladná. V severojaponské prefektuře Hokkaidó napadl první sníh již 2. října, zhruba o 20 dnů dřív, než je běžné.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video