Těžařský gigant Rio Tinto zničil 46 tisíc let starou přírodní památku. Omylem, hájí se firma | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Těžařský gigant Rio Tinto zničil 46 tisíc let starou přírodní památku. Omylem, hájí se firma

Těžařský gigant Rio Tinto zničil 46 tisíc let starou přírodní památku. Omylem, hájí se firma
Juukan Gorge
• 
ZDROJ: Profimedia
Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Nadnárodní těžařská společnost Rio Tinto zničila vzácný kus přírody v oblasti Juukan Gorge v západní Austrálii. Podle informací zde mělo dojít k odstřelu jeskyní, které jako své domovy používali původní obyvatelé Austrálie, takzvaní aboriginci. Incident se stal v polovině května. Nyní zástupci Rio Tinto uvedli, že šlo o chybu. Informoval o tom server The Guardian.

Odpalování jeskyní souviselo s projektem rozšiřování dolu na železnou rudu. Deník Guardian uvedl, že exploze nastala pouze jedenáct metrů od vzácné přírodní a historické památky. Ta vzhledem k těsné blízkosti výbuchu nevydržela a byla zničena. Lokalita jeskynní je obepnuta nalezišti železné rudy. 

Zástupce původních obyvatel John Ashburton uvedl, že původní obyvatelé jsou tímto činem velice zasaženi a oplakávají ztrátu spojení s předky. Systém těchto jeskyní, které Aboriginci používali, byl navíc mimo jiné jedniným důkazem o kontinuálním oslídlení oblasti ve vnitrozemské Austrálii od poslední doby ledové. V jeskyních se rovněž nacházelo i mnoho vzácných artefaktů. 

Z informací médií vyplynulo, že se zástupci původních obyvatel snažili odstřelu zabránit. Bylo jim však oznámeno, že nálože jsou již rozmístěny a že je už není možné odstranit. Zástupci organizace UNESCO uvedli, že zničení těchto starověkých jeskynních prostor je tragédií a čin těžeřské společnosti přirovnali ke zničení města Palmýra Islámským státem.

OBRAZEM: Zesnulý umělec Christo. Připomeňte si zabalený Říšský sněm a další instalace
OBRAZEM: Proměna Pražské tržnice může stát až tři miliardy. Podívejte se, jak má vypadat
OBRAZEM: Bez plastu a blikání. Praha vytáhla do boje s kýčovitou reklamou návodem

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!