Těžařský gigant Rio Tinto zničil 46 tisíc let starou přírodní památku. Omylem, hájí se firma | e15.cz

Těžařský gigant Rio Tinto zničil 46 tisíc let starou přírodní památku. Omylem, hájí se firma

Juukan Gorge
Juukan Gorge
• 
ZDROJ: Profimedia
Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nadnárodní těžařská společnost Rio Tinto zničila vzácný kus přírody v oblasti Juukan Gorge v západní Austrálii. Podle informací zde mělo dojít k odstřelu jeskyní, které jako své domovy používali původní obyvatelé Austrálie, takzvaní aboriginci. Incident se stal v polovině května. Nyní zástupci Rio Tinto uvedli, že šlo o chybu. Informoval o tom server The Guardian.

Odpalování jeskyní souviselo s projektem rozšiřování dolu na železnou rudu. Deník Guardian uvedl, že exploze nastala pouze jedenáct metrů od vzácné přírodní a historické památky. Ta vzhledem k těsné blízkosti výbuchu nevydržela a byla zničena. Lokalita jeskynní je obepnuta nalezišti železné rudy. 

Zástupce původních obyvatel John Ashburton uvedl, že původní obyvatelé jsou tímto činem velice zasaženi a oplakávají ztrátu spojení s předky. Systém těchto jeskyní, které Aboriginci používali, byl navíc mimo jiné jedniným důkazem o kontinuálním oslídlení oblasti ve vnitrozemské Austrálii od poslední doby ledové. V jeskyních se rovněž nacházelo i mnoho vzácných artefaktů. 

Z informací médií vyplynulo, že se zástupci původních obyvatel snažili odstřelu zabránit. Bylo jim však oznámeno, že nálože jsou již rozmístěny a že je už není možné odstranit. Zástupci organizace UNESCO uvedli, že zničení těchto starověkých jeskynních prostor je tragédií a čin těžeřské společnosti přirovnali ke zničení města Palmýra Islámským státem.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video