The Guardian: Deset lekcí, které Evropanům uštědřila kyperská krize | E15.cz

The Guardian: Deset lekcí, které Evropanům uštědřila kyperská krize

Kypr
Kypr
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Kyperská krize dala Evropanům deset lekcí, mimo jiné je podle britského deníku The Guardian poučila, že ne všechny eura mají stejnou hodnotu a že zde existuje hrozba kapitálových kontrol.

Kapitálové kontroly jsou zpět

Pamatuje je i Británie v 60. letech 20. století za premiéra Harolda Wilsona, kdy byly důsledkem takzvané sterlingové krize a platebních deficitů. Britští turisté si do zahraničí směli vzít maximálně 50 liber. Toto omezení, které trvalo až do 70. let, ale Britové ve velkém ignorovali. List Daily Mail v roce 1968 napsal, že čtyři z pěti dotazovaných Britů na řeckých ostrovech vytáhli ulité libry z ponožek. Nyní stejným kontrolám čelí Kypřané - potrvají možná měsíce nebo dokonce i roky. Očekávejte, že celníci na letišti v Nikósii se budou soustřeďovat na nadměrně veliké boty a řádně nacpané věci.

Některá eura si jsou více rovná než jiná

Vezměte si Rusa s milionem eur zablokovaným na účtu kyperské banky. Peníze jsou nyní kvůli kapitálovým kontrolám nedostupné a zřejmě ještě hodně dlouho budou. Pokud by tento Rus dostal nabídku, že mu za zmíněný milion dáte 900 tisíc eur například ve slovenské bance, pravděpodobně by vám utrhnul ruce. V takovém případě má kyperské euro hodnotu 0,9 slovenského eura. Analogicky, volně obchodovatelné euro ve Frankfurtu má mnohem větší cenu než neobchodovatelné v (kyperském) Pafosu. Zavedením kapitálových kontrol tak Kypr ve skutečnosti částečně opouští eurozónu.

Ohroženy jsou všechny bankovní vklady

Nikdo nechce přijmout odpovědnost za první zpackanou záchranu před krachem, která by schramstla nejméně 6,7 procenta z každého kyperského účtu. Jisté ale je, že měla tichý souhlas takzvané trojky, čili Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky (ECB).

Nikdy si neukládejte na bankovní účet více než 85 tisíc liber (zhruba 2,6 milionu korun)

Vyvarujte se ukládání peněz do bank, které sice vystupují pod různými obchodními názvy, ale fungují na základě stejné licence s jedním pojistným limitem ve výši 85 tisíc liber. Británie, která neplatí eurem, má stanoveny pojištěné vklady na tuto hodnotu, ostatní země používají limit 100 tisíc eur. Většinu Britů ale nemusí hrozba krácení úspor znepokojovat, neboť mají v bankách v průměru 6654 liber (200 tisíc korun).

Skrývání peněz v daňových rájích se může změnit ve hru na schovávanou

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila kyperský finanční model, ve kterém jsou banky osmkrát větší než hrubý domácí produkt, za „mrtvý“. Neobvykle přímočarý slovník pro světovou vůdkyni. Je to ale výstražný výstřel pro všechny zámožné odkláněče daní: pokud ulijete prachy v zahraničních rájích, tak jsou v ohrožení. Ačkoli někteří Rusové přijdou o 40 procent hotovosti, němečtí daňoví poplatníci je budou litovat jen pramálo. Kypr je totiž považován za pračku špinavých peněz na zadním dvorku Evropské unie.

Ringfencing funguje... zatím

Početná kyperská komunita na severu Londýna je prozatím v klidu. Bank of Cyprus UK je totiž samostatně zaregistrovaný subjekt, takže je to britská banka a je předmětem britské finanční regulace. I kdyby se celá finanční skupina Bank of Cyprus zhroutila, 50 tisíc účtů v Británii je ringfencovaných (oddělených od mateřské banky). Vkladatelé tak mají svých 85 tisíc liber podle britských regulací jistých.

Zvažte uložení hotovosti do netradičních institucí

Existují například prémiové dluhopisy, za které ministerstva financí stoprocentně ručí, svými výnosy ale neohromí. Rozmáhá se také sektor přímých půjček, kdy věřitelé s dlužníky jednají bez zprostředkovatelského mezičlánku. V Británii takto funguje například systém Zopa. Ten přináší zajímavější výnosy než banky, ale věřitelé nemají pojištěné peníze jako ve finančních domech.

Heslo "Příliš velká, než aby mohla skončit" pořád platí

Někteří sice mohou namítnout, že velké vklady v Bank of Cyprus nebo další problémové kyperské bance Laiki čeká takový „sestřih“, takže zmíněná mantra již vzala za své. Banky jsou ve skutečnosti v rámci eurozóny návnada. Evropská centrální banka ale učiní vše, aby ochránila ty, které považuje za „systémové“, ostatní nechá svému osudu.

Zátěžové testy unijních bank jsou k ničemu

Loňské testy finanční kondice bank v eurozóně odhalily závažné nedostatky jen u osmi bank - pěti španělských, jedné řecké a dvou rakouských. A problémové kyperské banky kontrolami, označovanými za vyčerpávající prověrky, prošly. Obrázek si udělejte sami.

Změňte si jméno na "svobodníka", pak jste na sto procent v bezpečí

Z této výhody mohou těžit jen britští vojáci z dvou tamních základen. Aby britští „chlapci“ netrpěli nouzí, odletěl z anglické královské letecké základy Brize Norton do britského vojenského areálu Akrotiri náklad milionu eur. Všechny vklady vojáků v Bank of Cyprus a Laiki, kterých se ztráty dotknou, budou dorovnány. Zdá se, že nějaké účty jsou přece jen nedotknutelné.

Ilona Švihlíková: Kypr jako průzkum bojem

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.