Tisíce Bulharů protestovaly v řadě měst proti zdražování proudu | E15.cz

Tisíce Bulharů protestovaly v řadě měst proti zdražování proudu

Střety policie a demonstrantů před bulharským parlamentem, ve kterém protestující uvěznili přes sto lidí
Střety policie a demonstrantů před bulharským parlamentem, ve kterém protestující uvěznili přes sto lidí
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tisíce Bulharů dnes protestovaly v Sofii a desítkách dalších měst proti chystanému zdražování elektřiny. Demonstrací se přitom vůbec poprvé zúčastnili jak odboráři, tak zaměstnavatelé, neboť větší zvýšení cen se dotkne především levnějšího proudu pro průmyslové podniky, napsal server SEGA.

„Nebudeme platit krádeže elektrické energie“ hlásaly některé z transparentů, které v hlavním městě přinesli demonstrující před sídlo vlády. Dožadovali se kromě reforem i zastavení nezákonných odběrů elektřiny, které jsou v Bulharsku velmi rozšířené, a odkladu připravovaného zdražení proudu.

Ceny by se měly zvýšit už od 1. srpna. Domácnosti budou muset platit jen o dvě procenta víc než doposud, proto má veřejnost větší obavy z dopadu dvacetiprocentního zdražení levnější energie, kterou využívají průmyslové podniky. To je také podle médií důvod, proč do ulic vyšli společně zástupci zaměstnavatelských svazů a odborových organizací.

Tvrdé reformy

Ceny energií jsou v Bulharsku, jedné z nejchudších zemí Evropské unie, opakovaně důvodem masových protestů. Vyšší faktury za elektřinu vedly začátkem roku 2013 k masovým demonstracím, jež vyústily v demisi tehdejšího kabinetu premiéra Bojka Borisova. Ten se však do čela vlády vrátil loni v listopadu po dalších předčasných volbách a snaží se vyvést zemi z finanční krize.

V úterý parlament schválil vládou navrženou důchodovou reformu, která má zvrátit hrozivé manko v penzijním systému země. Počítá s postupným zvyšováním důchodového věku z nynějších 57 let na 65 let a s růstem sociálních odvodů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video