Tisíce žlutých vest táhly Francií, policie krotila násilnosti

Demonstrace žlutých vest ve Francii

Demonstrace žlutých vest ve Francii Zdroj: ČTK

Demonstrace žlutých vest ve Francii
Demonstrace žlutých vest ve Francii
Demonstrace žlutých vest ve Francii
Demonstrace žlutých vest ve Francii
Demonstrace žlutých vest ve Francii
7
Fotogalerie

Navzdory mohutnému nasazení pořádkových sil a zákazům demonstrací na mnoha místech Francie se dnes opět shromáždily tisíce stoupenců takzvaného hnutí žlutých vest, aby protestovaly proti reformní politice prezidenta Emmanuela Macrona. V Paříži policisté během již dvacáté protestní soboty uzavřeli okolí bulváru Champs-Elysées a zkontrolovali na 8000 lidí. K prvním násilnostem došlo v Bordeaux, kde skupina výtržníků rozbila výlohu obchodu, informovala televize BFM-TV.

Hlavní pařížský protestní pochod vyšel od nádraží Gare de l´Est na severu metropole a poklidně prošel centrem města až k náměstí Trocadéro nedaleko Eiffelovy věže. Tam dorazily podle odhadů médií necelé dvě tisícovky lidí a po několika hodinách se protestující začali poklidně rozcházet.

Policie v centru města krátce zadržela přes tři desítky lidí a rozdávala pokuty za účast na nepovolené demonstraci v zakázaném prostoru v okolí Champs-Elysées. Policisté dnes celkem provedli přes přes 11 tisíc preventivních kontrol, uvedl web listu Le Parisien.

Na akci zvláště násilných výtržníků se přichystali v Bordeaux, kde protest zpočátku probíhal poklidně. Kolem 15:30 SEČ však musely pořádkové síly poprvé zasahovat, když skupina maskovaných mužů zaútočila železnými tyčemi na výlohu jednoho z obchodů. Poté začali radikálové zapalovat ohně a útočit na policisty, kteří proti nim použili slzný plyn.

Starosta Bordeaux vyhlásil město kvůli obavám z ze zvláště násilných jedinců mrtvou zónou a obyvatele vyzval, aby raději zůstali doma. Žádná zranění nejsou hlášena, několik osob policie zadržela.

Dva policisté byli lehce zraněni agresivními účastníky protestu v Montpellieru, kde se podle úřadů sešlo okolo 2000 lidí. Policie kvůli násilnostem zadržela osm lidí.

V Avignonu se policie pokusila vyvést několik desítek demonstrantů ze zóny, v níž byly protesty zakázány. Některým z nich vyměřila pokuty ve výši 135 eur (3500 korun) za účast na nepovolené demonstraci.

Protesty proběhly také v Marseille, Rennes, Caen, Rouenu, Štrasburku či Nice. Právě v tomto městě na riviéře policista minulý víkend při zásahu poranil třiasedmdesátiletou aktivistku Geneviéve Legayovou, s níž dnes někteří protestující vyjadřovali solidaritu.

Masivní policejní mobilizace je reakcí na násilnosti z předminulého víkendu, kdy v centru Paříže radikální účastníci protestů ničili výlohy a rabovali obchody. Zákaz demonstrací platí například i v Saint-Etienne, Epinalu či Rouenu.
Lidé oblečení do žlutých vest protestují ve Francii proti vládě a prezidentovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku. Původně byl jejich hněv namířen proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle hnutí měnily. Nyní kritizují žluté vesty mnoho různých aspektů reformní politiky současného kabinetu. Minulou sobotu protestovalo okolo 40 tisíc lidí, včetně pěti tisícovek v Paříži.