Tisk spekuluje o zdravotních důvodech papežova odstoupení | E15.cz

Tisk spekuluje o zdravotních důvodech papežova odstoupení

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Papež Benedikt XVI., který v pondělí oznámil, že koncem února odstupuje z čela katolické církve, podstoupil před necelými třemi měsíci v naprosté tajnosti na římské klinice operaci, při které mu byl nahrazen kardiostimulátor. Oznámil to dnes italský list Il Sole 24 Ore. Podle Vatikánu však šlo jen o výměnu baterie kardiostimulátoru.

Pětaosmdesátiletý papež byl podle deníku operován v nemocnici Pia XI. týmem, který vedl kardiochirurg Luigi Chiariello, pečující o papežovo zdraví již deset let. Pacient zvládl operaci velmi dobře, dokonce nevynechal ani jediné setkání s věřícími.

Vatikán následně vůbec poprvé připustil, že papež má kardiostimulátor. Ale mluvčí Federico Lombardi uvedl, že Benediktovi byl kardiostimulátor voperován „dlouho“ před tím, než se stal papežem, a poslední zdravotní zákrok představoval pouhou rutinní výměnu baterie.

Profesor Chiariello se zdržel vyjádření.

Pětaosmdesátiletý pontifik při pondělní schůzce svého poradního sboru (konzistoře) oznámil, že cítí tíhu stáří a že mu na řádné vykonávání úřadu nezbývají síly.

Mluvčí Vatikánu dnes oznámil, že papež se naposledy rozloučí s věřícími na Svatopetrském náměstí 27. února. Na otázku, proč papež oznámil abdikaci 28. února právě ve 20:00, řekl, že to nemá nic společného s právními důvody. „V tuto denní dobu obvykle končí pracovní den Svatého otce,“ řekl Lombardi.

Jiné italské listy, La Repubblica a Corriere della Sera, kladou demisi do souvislosti s „papežovou bezmocí vůči rozbrojům a intrikám uvnitř mocichtivého vatikánském aparátu“.

Abdikace může být brána jako „známka vpádu modernosti do instituce čítající 2000 let“ i jako „konec boje o moc“ v kurii, protože s papežovým odstoupením padá i „vláda“ kardinála Tarcisia Bertoneho, usoudila La Repubblica.

Corriere della Sera považuje papežovo odstoupení za důkaz „příkladné morální síly“ i „zjevné politické slabosti“. Benedikt prý odchází poražen aparátem a systémem. Ale nemocný je spíš Vatikán a nemoc v podobě krize věrohodnosti se zdá nelečená i nevyléčitelná, napsal list.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video