Tragédie v Guatemale pokračuje. Volcán de Fuego už má na svědomí 99 životů | E15.cz

Tragédie v Guatemale pokračuje. Volcán de Fuego už má na svědomí 99 životů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Erupce sopky Volcán de Fuego v Guatemale má už na svědomí 99 lidských životů, informoval guatemalský Národní forenzní ústav (Inacif). Tragická bilance zřejmě dál poroste. Stále se pohřešuje nejméně 197 osob. Podle záchranářů je jen mizivá šance, že bude nalezen někdo živý. Úřady vyhlásily kalamitní stav ve třech departementech. V nouzových evakuačních střediscích přebývá kolem 3500 lidí.

Pátrání po obětech a záchranné práce komplikoval ve středu déšť a další sopečná aktivita. Záchranáři proto museli nakrátko přerušit práci v obavách ze sesuvů půdy. Ohrožuje je také vroucí voda valící se z vulkánu a sopečný popel, napsala agentura AP.

Jeden z nejaktivnějších vulkánů ve Střední Americe, jehož jméno zní v překladu ohnivá sopka, explodoval v neděli a rychle začal do okolí chrlit lávu a kouř. Brzy se široká oblast, včetně části hlavního města Guatemaly, pokryla vrstvou těžkého popela. Nejvíce postižené jsou osady Los Lotes a El Rodeo.

Silná vrstva popela po dešti ještě zatvrdla a prokopat se vrstvou bahna, kamení a sutin, která dosahuje výšky střechy domů, je o to těžší, uvedli záchranáři.

"Nikdo už (oběti) odtamtud nedostane. Nikdo nezjistí, kolik jich tam zůstalo," řekl agentuře AP 59letý řidič. Stál při tom uprostřed kouřících jam, jimiž je poseto místo, kde dříve stála osada Los Lotes. "Těla už jsou zuhelnatělá. Jestli sem budou nasazeny těžké stroje, rozdrtí je to," dodává.

Podívejte se na dramatický útěk hasičů před zuřícím živlem

Volcán de Fuego

Záchranáři podle agentury Reuters riskují své vlastní životy. "Můžeme pracovat jen v místech, kde můžeme stát na střechách domů, protože popel je velice horký. Když v některých místech zaberete krumpáčem, vyvalí se spousta kouře a oheň. Nemůžete dál kopat, zemřeli byste," řekl Reuters pětadvacetiletý záchranář Diego Lorenzana.

Guatemalská agentura pro zvládání přírodních katastrof CONRED uvedla, že celkem erupce sopky postihla 1,7 milionu lidí a přes 12 tisíc osob muselo být evakuováno.

V místě pomáhá také mnoho dobrovolníků, kteří obětem rozdávají humanitární pomoc, například pitnou vodu. Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce uvolnila na urgentní pomoc Guatemale 250 tisíc švýcarských franků (asi 5,5 milionu korun). Částka je určená na podporu záchranných prací. Mexická vláda ve středu oznámila, že do oblasti vyšle zdravotníky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video