Tripolis kontrolují extremistické milice, tvrdí spojenci generála Haftara | E15.cz

Tripolis kontrolují extremistické milice, tvrdí spojenci generála Haftara

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Libyjskou metropoli Tripolis, kterou se snaží dobýt síly generála Chalífy Haftara, kontrolují „extremistické milice“, napsal na twitteru ministr zahraničí Spojených arabských emirátů Anvar Gargáš. SAE a Egypt patří mezi hlavní spojence Haftarových jednotek, které začátkem dubna zahájily tažení na Tripolis, kde sídlí vláda, kterou uznává OSN.

Podle OSN Spojené arabské emiráty a Egypt dodávají Haftarovým silám zbraně a poskytují mu další logistickou a vojenskou pomoc. Obě země chtějí z generála učinit garanta stability a boje proti teroristické organizaci Islámský stát. Jeho kritici v něm ale vidí jen dalšího autokrata po vzoru Muammara Kaddáfího.

„Prioritou v Libyi je bojovat s extremismem a terorismem a podporovat stabilitu v této vleklé krizi,“ uvedl na twitteru ministr Gargáš. „Dohoda z Abú Zabí nabídla příležitost podpořit proces vedený OSN. Mezitím ale extremistické milice i nadále kontrolují metropoli a brání nalezení politického řešení,“ dodal podle agentury Reuters.

Ve Spojených arabských emirátech v únoru jednal předseda mezinárodně uznávané libyjské vlády Fáiz Sarrádž právě s maršálem Chalífou Haftarem, který dosud ovládal východní Libyi. Shodli se na uspořádání voleb. Podobná dohoda vznikla i loni, ale termín voleb tehdy nebyl dodržen.

Haftarova Libyjská národní armáda dosud působila na východě a jihu Libye a podporovala odpadlický parlament a vládu sídlící v Benghází. Čtvrtého dubna dal ale Haftar LNA příkaz k postupu na Tripolis, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda.

Tažení Haftarových jednotek na Tripolis si od začátku dubna vyžádalo již 376 mrtvých, z toho 23 civilistů. Dalších 1822 lidí, z toho 79 civilistů, utrpělo zranění, uvedla OSN. Více než 45 tisíc osob muselo opustit své domovy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video