Trump chce jako prezident lepší vztahy s Ruskem a Čínou | e15.cz

Trump chce jako prezident lepší vztahy s Ruskem a Čínou

Donald Trump
Donald Trump
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Donald Trump chce v případě svého zvolení prezidentem Spojených států narovnat vztahy Washingtonu s Ruskem a Čínou. Favorit na získání republikánské prezidentské nominace také podle agentury AP řekl, že bezpečnost země pro něj bude nejvyšší prioritou a že američtí spojenci musí platit spravedlivou část za svou obranu, jinak s pomocí USA nemohou počítat.

„Jako země musíme být více nepředvídatelní,“ řekl Trump v projevu ve Washingtonu, který přednesl den po svém drtivém vítězství ve stranických prezidentských primárkách v pěti státech amerického severovýchodu. AP si povšimla, že k projevu použil čtecí zařízení, ačkoli jinak je pro něj typické hovořit spatra.

Podstatnou část své řeči věnoval Trump ostré kritice nynějšího prezidenta Baracka Obamy kvůli jeho přístupu ke krizi na Blízkém východě. Řekl, že nynější administrativa po sobě zanechá dědictví v podobě slabosti a zmatku. „Učinili jsme Blízký východ více nestabilním a chaotickým, než jaký byl dříve,“ řekl Trump. Kritizoval také svou pravděpodobnou demokratickou rivalku Hillary Clintonovou za to, jak řešila útok na americkou ambasádu v Libyi.

Čína uznává sílu

Trump prohlásil, že jako prezident rozhýbe zrezavělé soukolí americké zahraniční politiky. Je přesvědčen, že je možné urovnat vztahy s Ruskem z pozice síly. Chce také použít americké ekonomické páky, aby přiměl Čínu k utažení opratí severokorejskému režimu kvůli jeho jadernému programu. „Čína uznává sílu. Tím, že jsme jim dovolili, aby vůči nám získali ekonomické výhody, jsme přišli o jejich respekt,“ dodal Trump.

Realitní magnát plánuje, že po zvolení do Bílého domu svolá summit Severoatlantické aliance a asijských spojenců Spojených států, jehož tématem bude vyvážení amerických finančních závazků v rámci obrany spřátelených zemí. „Země, které bráníme, musí za tuto obranu platit. Pokud ne, USA musí být připraveny ponechat jejich obranu na nich samotných. Nemáme na výběr,“ řekl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery