Trump nechce automaticky pomáhat členům NATO, má podmínky | E15.cz

Trump nechce automaticky pomáhat členům NATO, má podmínky

Donald Trump
Donald Trump
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stane-li se Donald Trump prezidentem, Spojené státy možná nepřispěchají na pomoc některým členům NATO, pokud budou napadeni Ruskem. Republikánský kandidát na prezidentský úřad to uvedl v rozhovoru pro dnešní list The New York Times. Český premiér Bohuslav Sobotka v reakci na Trumpova slova ve Varšavě zdůraznil zájem celé visegrádské skupiny (V4) na stabilitě NATO.

Trump upřesnil, že rozhodnutí o ochraně pobaltských států proti ruské agresi by záleželo na tom, do jaké míry tyto státy „dodržují své závazky vůči nám“. Podle agentury AP jeho slova potvrzují dřívější úvahy o tom, že Trump zpochybňuje globální roli USA.

Republikánský kandidát by v případě napadení členského státu NATO zohlednil, jak daná země alianci přispívá. Trump již dříve řekl, že chce přimět spojence, aby s USA více sdíleli náklady na obranu. Podle něj musí američtí spojenci přestat využívat štědrosti USA, kterou si Washington již nemůže dovolit.

„ČR má Severoatlantickou alianci za důležité obranné uskupení, je to základ naší bezpečnosti, na tom se shodují všechny země V4,“ reagoval český premiér po setkání V4 v polské metropoli.

„Dobré fungování NATO je založeno mimo jiné na tom, že existuje velmi silné transatlantické partnerství. Jsem rád, že Velká Británie, i když se její občané rozhodli pro vystoupení z Evropské unie, tak potvrdila, že chce zůstat součástí NATO. A očekávám také, že ať ve Spojených státech vyhraje kterýkoliv z kandidátů na prezidenta, že rovněž Spojené státy zůstanou spolehlivým partnerem v rámci Severoatlantické aliance,“ řekl Bohuslav Sobotka.

Republikánský kandidát rovněž komentoval situaci v Turecku po nezdařeném puči. Řekl, že nehodlá Turecko kritizovat za pronásledování oponentů režimu.

„Velmi oceňuji, jak se s tím vypořádal,“ řekl na adresu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. „Někteří lidé tvrdí, že to bylo zinscenované, ale já si to nemyslím,“ dodal Trump.

Steinmeier: Trump ohrožuje USA a světovou bezpečnost
Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump ohrožuje Spojené státy a světovou bezpečnost a šíří „politiku strachu a izolace“. V rozhovoru pro agenturu Reuters to prohlásil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Trump podle něj hlásá, že chce obnovit silnou Ameriku, ale zároveň chce omezovat angažovanost USA v zámoří.
„Politika strachu a izolace povede k menší, nikoli větší bezpečnosti, a bude nebezpečná nejen pro Spojené státy, ale i pro Evropu a zbytek světa,“ uvedl ministr.
S obavami očekává Steinmeier Trumpův závěrečný projev na nominační konferenci v Clevelandu. „My, Evropané, čekáme projev republikánského kandidáta, který bude obsahovat nejen sliby silnější Ameriky. Zajímá nás, co to znamená pro svět a pro vztahy s Evropou,“ řekl dále.
Nynější krizová situace ve světě svádí lidi hledat jednoduché recepty, uvedl německý politik. Důležité ale je najít řešení, která fungují a nezakládají se na jednoduchých heslech nebo budování nových zdí, řekl ministr.

Trump vyjádřil přesvědčení, že dokáže přimět Erdogana, aby Turecko zintenzivnilo svůj boj proti samozvanému Islámskému státu. Porážka Islámského státu je podle republikánského kandidáta mnohem větší prioritou než odstranění syrského prezidenta Bašára Assada.

Podle Trumpa musí USA napřed „odstranit vlastní nepořádek“ a teprve potom se mohou pokoušet měnit chování jiných států. „Nemyslím, že máme právo poučovat,“ řekl Trump s odkazem na střelbu na policisty, ke které v USA dochází.

Trump kromě NATO zpochybňuje i další organizace a smlouvy. Řekl kupříkladu, že je připraven zrušit Severoamerickou zónu volného obchodu s Kanadou a Mexikem, pokud nebude moci vyjednat nové podmínky, které by nepovzbuzovaly americké firmy k přesouvání výroby mimo Spojené státy.

Trump podle The New York Times připustil, že jeho pohled na zahraničněpolitické otázky je radikálně odlišný od dosavadního přístupu amerických republikánů, kteří téměř vždy podporovali vysokou angažovanost USA ve světě. Zopakoval, že může nechat stáhnout americké vojáky rozmístěné v zahraničí. Zároveň ale hovořil o potřebě investic do modernizace armády USA, hlavně jaderného arzenálu. Trump také odmítl, že svůj slogan „Amerika na prvním místě“ chápe ve stejném smyslu jako někdejší takzvaní izolacionisté, kteří před druhou světovou válkou volali po tom, aby se USA nezaplétaly do světových problémů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video