Trump přivádí Američany k literatuře: houfně kupují Orwellův román 1984 | E15.cz

Trump přivádí Američany k literatuře: houfně kupují Orwellův román 1984

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Po kontroverzním vyjádření mluvčího Bílého domu o účasti na inauguraci nového prezidenta, které poradkyně Donalda Trumpa označila za "alternativní fakta", vzrostl prodej antiutopického románu britského spisovatele George Orwella 1984. Dostal se dokonce na první příčku v žebříčku bestsellerů internetového obchodu Amazon.

Počet kusů Orwellova románu, který popisuje svět pod vládou totality, prodaných v poslední době, je podle nakladatelství Signet Classics "pozoruhodně vysoký". Vydavatelství proto už objednalo dotisk dalších 75 tisíc kusů.

Nárůst prodejů knihy z roku 1949 začal krátce poté, co se rozhořel spor o počet účastníků na páteční inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer uvedl, že účast byla "vůbec nejvyšší".

Ze srovnávacích fotografií je ale jasné, že na inauguraci Trumpova předchůdce Baracka Obamy přišlo mnohem víc lidí. Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová spor komentovala slovy, že Spicer nelhal, nýbrž poskytl novinářům "alternativní fakta".

Řadě lidí připomněl výrok takzvaný newspeak, jazyk z Orwellova románu, který má zjednodušenou formu a slouží totalitní moci k ovládání lidí.

Kromě Orwellovy antiutopie v posledních dnech v internetovém obchodě Amazon uživatelé nakupovali podle AP ve zvýšené míře také knihu amerického prozaika Sinclaira Lewise U nás se to stát nemůže z roku 1935, která pojednává o volbě autoritářského prezidenta v USA, a antiutopii britského spisovatele Aldouse Huxleyho z roku 1932 Konec civilizace.

Více výtisků než obvykle se podle AP prodalo také v případě díla německé filosofky židovského původu Hannah Arendtové Původ totalitarismu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video