Trump si dál půjčuje na kampaň, v dubnu vložil z vlastní kapsy 180 milionů | E15.cz

Trump si dál půjčuje na kampaň, v dubnu vložil z vlastní kapsy 180 milionů

Donald Trump
Donald Trump
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Předpokládaný republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump v dubnu vložil do své volební kampaně přes 7,5 milionu dolarů (asi 180 milionů korun) vlastních peněz, celkem tak dosud z vlastních zdrojů investoval přes 43 milionů dolarů (jedna miliarda korun).

Realitní magnát, který v klání o prezidentskou nominaci Republikánské strany zůstal po odstoupení všech rivalů sám, čímž s kandidátstvím v podstatě může počítat, ve finančním výkazu ke kampani uvádí, že celkem utratil v primárkách 56 milionů dolarů (asi 1,3 miliardy korun). V dubnu jeho výdaje činily 9,4 milionu, největší sumu, která činil 2,6 milionu dolarů (62,6 milionu korun), pak vydal za reklamu.

Zatímco většina peněz pochází z Trumpových vlastních zdrojů, na což miliardář opakovaně upozorňuje, v dubnu magnát ohlásil také dary ve výši 1,7 milionu dolarů (41 milionů korun).

Téměř všechny Trumpovy osobní investice jsou ve formě půjček, což mu ponechává možnost, že si je sám sobě splatí z peněz, které v budoucnu vybere od sponzorů, upozornila AP. Tento týden miliardář v prohlášení ale uvedl, že se nechystá sám sebe vyplatit.

Náklady na kampaň? Až miliarda dolarů

Trumpův volební štáb se mezitím připravuje na shánění peněz od politických sponzorů, neboť náklady na kampaň pro listopadové prezidentské volby mohou snadno dosáhnout až na miliardu dolarů (24 miliard korun). Například 25. května se v losangeleském sídle realitního magnáta Toma Barracka uskuteční benefiční akce, po níž bude brzy následovat obdobná událost v New Yorku. Vzniká rovněž webová stránka, která bude cílit na drobné dárce.

Trump, který v souboji o republikánskou nominaci zůstal po odstoupení rivalů Teda Cruze a Johna Kasicha jediný, má kandidátství takřka jisté. K jeho získání je třeba 1237 delegátů. Trump jich nyní má 1161, zbývajících 76 zcela určitě obdrží v červnu. V červenci pak nominační sjezd republikánů oficiálně svého kandidáta zvolí. Předpokládá se, že Trump se v prezidentských volbách utká s demokratickou favoritkou Hillary Clintonovou, která má nominaci rovněž na dosah.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.