Trump v nové bezpečnostní strategii líčí Rusko jako podvratný živel | E15.cz

Trump v nové bezpečnostní strategii líčí Rusko jako podvratný živel

ČTK, trn

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Rusko zasahuje do vnitropolitických záležitostí zemí po celém světě. Uvádí to nová bezpečnostní strategie Spojených států, kterou představil americký prezident Donald Trump. Dokument také varuje před vývojem zbraňových systémů v Rusku a Číně, které mohou kriticky ohrozit klíčovou americkou infrastrukturu potřebnou pro chod a správu země.

"S využitím moderních metod podvratné taktiky zasahuje Rusko do domácích politických záležitostí zemí po celém světě," uvádí zhruba 70stránkový dokument, který se zevrubně věnuje americké bezpečnosti. Americká strategie jako příklad ruských nekalých praktik zmiňuje zneužívání informací, zasahování do kampaní, vytváření falešných identit na internetu nebo placení uživatelů sociálních sítí, kteří pak na webu vystupují jako provokatéři.

V případě Číny pak Trumpova strategie označuje Čínu za jednoho z amerických rivalů, kteří Americe kradou duševní vlastnictví v hodnotě miliard dolarů (desítek miliard korun). Hrozbu vidí americká strategie také ve vojenské moci Ruska a Číny, konkrétně pak v jejich pokročilých zbraňových systémech. Dokument nicméně konstatuje, že vývoj protiraketové obrany USA je zaměřen proti Íránu a Severní Koreji a není jeho cílem narušit dlouhodobé strategické vztahy s Ruskem a Čínou.

Nedílnou součástí bezpečnostní strategie Spojených států je zeď na hranicích s Mexikem. Během kampaně před loňskými prezidentskými volbami učinil Trump z pohraniční zdi jeden ze svých ústředních slibů voličům.

Rozsáhlá stavba protipřistěhovalecké zdi na hranici s Mexikem ale dosud nezačala, neboť si prezident nedokázal zajistit v Kongresu její financování. Se zdí, která má podle Trumpa ochránit Ameriku před nelegálním přistěhovalectvím, kriminalitou a pašováním drog, Mexiko nesouhlasí. Odmítá také její stavbu zaplatit, jak Trump žádá.

Trump při prezentaci strategie dále odsoudil postup svých předchůdců k terorismu, neboť jen vedl k tomu, že radikální uskupení jako Islámský stát (IS) ovládly rozsáhlá území. Předchozí prezidentské administrativy se také nedbale věnovaly otázce Severní Koreje, díky čemuž tamní režim mohl značně zesílit, prohlásil americký prezident.

Trump rovněž odsoudil dosavadní postoj k přistěhovalectví. Prohlásil, že do USA nelegálně přišly miliony migrantů a že další miliony Amerika přijala. Američané podle něj nikdy takový postup neodsouhlasili, ale musí za něj platit.

Další částí bezpečnostní strategie je odzbrojení KLDR. Spojené státy a jejich partneři v budoucnu podniknou nejtvrdší možné kroky k jadernému odzbrojení Severní Koreje. KLDR podle Trupma nesmí být nadále pro svět hrozbou.

Trump vyzdvihl, že současná americká strategie vůči Pchjongjangu přispěla na rozdíl od přístupu předchozích prezidentů k přijetí nejpřísnějších sankcí vůči KLDR. Tlak podle něho musí pokračovat. "Nemáme jinou možnost," řekl americký prezident.

Své loňské zvolení prezidentem označil Trump za rozhodnutí občanů, kteří již nechtějí platit za chyby z minulosti. Dodal také, že historie je od toho, aby se Amerika poučila z předchozích pochybení.

 

Autor: ČTK, trn

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video