Trump vyšle svého poradce Kushnera na Blízký východ. Bude hledat cestu k mírovým rozhovorům | e15.cz

Trump vyšle svého poradce Kushnera na Blízký východ. Bude hledat cestu k mírovým rozhovorům

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americký prezident Donald Trump vyšle brzy svého poradce a zetě Jareda Kushnera na Blízký východ, kde by měl hledat cestu k přímým mírovým rozhovorům mezi Izraelci a Palestinci. Kushner, kterého má doprovázet bezpečnostní poradkyně Dina Powellová, bude jednat s vůdci šesti blízkovýchodních zemí i s palestinským vedením.

"Regionální rozhovory jsou jistě důležité, ale prezident je přesvědčen, že míru mezi Izraelci a Palestinci může být dosaženo jen přímo mezi oběma stranami," citovala agentura AP činitele Bílého domu. "Spojené státy s nimi budou dál těsně spolupracovat, aby pokroku směrem k tomuto cíli bylo dosaženo," uvedl zdroj americké agentury.

Izraelsko-palestinské mírové rozhovory jsou přerušeny od roku 2014. Jednou z hlavních překážek dohody je výstavba židovských osad na Západním břehu Jordánu, který by měl být podle původních plánů spolu s Pásmem Gazy součástí nezávislé Palestiny. Trump si stanovil ambiciózní cíl pokusit se o zprostředkování mírové dohody mezi Izraelci a Palestinci, o což se neúspěšně pokoušelo několik jeho předchůdců v nejvyšším americkém úřadu.

Kushner, který se hlásí k ortodoxnímu judaismu, navštívil po inauguraci svého tchána Blízký východ už několikrát. Doprovázel Trumpa při jeho květnové návštěvě v regionu, o mírovém řešení konfliktu v červnu jednal v Jeruzalémě a Ramalláhu. Setkal se tehdy odděleně s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem i s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.

Při své nadcházející návštěvě má Kushner spolu s Powellovou jednat s vůdci Saudské Arábie, Spojených arabských emirátů, Kataru, Jordánska, Egypta, Izraele a palestinské samosprávy, oznámil Bílý dům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video