Trump zvažuje uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele | E15.cz

Trump zvažuje uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele

ČTK

Americký prezident Donald Trump zvažuje, že uzná Jeruzalém za hlavní město státu Izrael. Oznámila to agentura AP s odvoláním na zdroje z Bílého domu. Rozhodnutí by mělo být oznámeno příští týden. Předvolební Trumpův slib, že přesune do Jeruzaléma velvyslanectví USA, se podle AP zatím odkládá.

O statusu Jeruzaléma a sídlu americké ambasády se podle zdrojů americké agentury v Bílém domě řadu dní horečně jednalo. Trump by chtěl dostát svému slibu a přemístit velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Uvědomuje si prý ale i dopad, který by takový krok mohl mít na možnost dosažení mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci.

Rozhodnutí přesunout ambasádu se tak odkládá, i když konečné rozhodnutí vzhledem k nepředvídatelnosti prezidenta USA stále není jisté, tvrdí zdroje z Bílého domu.

Trump by měl své rozhodnutí ohlásit příští středu; druhá varianta počítá s cestou viceprezidenta Mikea Pence do Izraele, kde by mohl stanovisko hlavy státu oznámit. Pence by měl na Blízký východ odcestovat v polovině prosince.

Trumpův bývalý bezpečnostní poradce Flynn lhal FBI o stycích s Ruskem

Americký Kongres schválil přesun ambasády v Izraeli do "hlavního města" Jeruzaléma již v říjnu 1995. Zastupitelský úřad se měl přestěhovat do 31. května 1999.

Od té doby ale všichni američtí prezidenti - Bill Clinton, George Bush mladší i Barack Obama - každých šest měsíců podepisují odklad platnosti zákona. Trump to zatím naposledy udělal letos v červnu, další krok lze tedy očekávat v příštích dnech.

Nový šéf americké diplomacie? Místo Tillersona by úřad mohl vést ředitel CIA, zvažuje Trump

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!