Nový šéf americké diplomacie? Místo Tillersona by úřad mohl vést ředitel CIA, zvažuje Trump | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Nový šéf americké diplomacie? Místo Tillersona by úřad mohl vést ředitel CIA, zvažuje Trump

ČTK

Bílý dům zvažuje výměnu na postu ministra zahraničí: dosavadního šéfa diplomacie Rexe Tillersona má během několika týdnů nahradit ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo. Napsal to ve čtvrtek americký list The New York Times. Není ale podle něj jasné, zda prezident Donald Trump už plán schválil.

Vysoce postavení vládní úředníci prý newyorskému deníku sdělili, že Pompea by měl v čele největší americké rozvědky nahradit senátor Tom Cotton, republikán ze státu Arkansas, který je klíčovým Trumpovým spojencem a odborníkem v otázkách národní bezpečnosti. S novým postem by prý souhlasil.

Trump dal v minulosti několikrát najevo, že není s Tillersonem spokojen. Podle amerického listu je prý ochoten změnu provést. Plán údajně vypracoval personální šéf Bílého domu John Kelly a realizace je naplánovaná na přelom roku.

Podle The New York Times se Tillersonův odchod očekává řadu měsíců, sám ministr prý chce odejít až na konci roku a co nejdůstojněji. Přesto by se řadil k hrstce šéfů americké diplomacie, kteří svůj post ztratili velmi brzy.

Původně se podle amerického listu čekalo, že Tillersona nahradí stálá zástupkyně USA v OSN Nikki Haleyová. V poslední době se ale stal favoritem Bílého domu Pompeo, kterého si Trump oblíbil během pravidelných zpravodajských briefingů.

Islámská hrozba je reálná bez ohledu na pravost Trumpem sdílených videí, tvrdí jeho mluvčí
Trump se opřel do CNN: Lžete a kazíte Američanům mezinárodní reputaci

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!