Tsipras připomněl Putinovi, že Řecko nesouhlasí s protiruskými sankcemi | E15.cz

Tsipras připomněl Putinovi, že Řecko nesouhlasí s protiruskými sankcemi

Řecký premiér Alexis Tsipras a ruský prezident Vladimir Putin
Řecký premiér Alexis Tsipras a ruský prezident Vladimir Putin
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký premiér Alexis Tsipras během návštěvy Moskvy zopakoval, že jeho země nesouhlasí se západními sankcemi uvalenými loni na Rusko. Jak zdůraznil, jeho vláda se vždy snažila zablokovat jakékoli snahy o další zpřísnění těchto sankcí.

Již ve středu jednal Tsipras s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který mu dal darem ikonu pocházející z raně středověkého Řecka kdysi údajně ukradenou nacisty, uvedla agentura AP.

Podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova ikona zobrazuje svatého Mikuláše a svatého Spiridona a ruský prezident ji svému hostovi předal na závěr středečního jednání. Obraz prý z Řecka okupovaného během druhé světové války nacisty odvezl německý důstojník. Od jeho potomků ho prý teprve nedávno zakoupil nejmenovaný Rus. Jak se ikona dostala až do Kremlu, ale Peskov již neuvedl.

Přečtěte si komentář Pavla Párala:

Oba dva státníci spolu jednali zejména o ekonomických tématech. Putin ještě před schůzkou naznačil, že Rusko by mohlo vyjmout Řecko ze zákazu dovozu západních potravin. Moskva toto embargo zavedla loni v létě v reakci na západní sankce, vyhlášené kvůli ruské anexi Krymu a kvůli ruské podpoře separatistů na východě Ukrajiny.

„Řecko by se mohlo stát mostem mezi EU a Ruskem,“ uvedl Tsipras. Na setkání se studenty potvrdil, že s Putinem jednali i o možné účasti ruských firem na privatizaci řeckého průmyslu.

Tsiprasova cesta je pod velkým drobnohledem zejména kvůli tomu, že se očekávalo, že řecký premiér požádá Moskvu o finanční pomoc, aby mohlo splácet dluhy mezinárodním věřitelům. K ničemu takovému ale podle ruského prezidenta nedošlo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video