Tsipras řekl, že chce nadpoloviční většinu s dosavadními partnery | E15.cz

Tsipras řekl, že chce nadpoloviční většinu s dosavadními partnery

Tsipras řekl, že chce nadpoloviční většinu s dosavadními partnery
Řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Odstupující řecký premiér Alexis Tsipras nehodlá prý sestavovat po zářijových předčasných volbách vládní koalici s nikým jiným než dosavadními partnery, nacionalistickými Nezávislými Řeky. Pokud se mu za těchto okolností nebo jemu samotnému s levicovou formací SYRIZA nepodaří v parlamentu získat nadpoloviční většinu, tak prý už nebude premiérem. Tsipras se tak dnes vyjádřil v rozhovoru pro řeckou televizní stanici Alpha.

Premiér v demisi tak zatrhl spekulace kolem možné spolupráce například s proevropskými liberály ze strany Potami, kteří schvalují, že kabinet nakonec vyjednal podmínky nového záchranného programu s mezinárodními věřiteli. Po tomto kroku se Tsipras rozhodl pro rezignaci a předčasné volby, protože prý vyčerpal svůj mandát z rovněž předčasných voleb, které se konaly letos v lednu.

Premiér rovněž vyloučil možnou koalici s nejsilnější opoziční stranou, konzervativní Novou demokracií, a se socialisty z hnutí Pasok, které označuje za součást „starého politického systému“, tedy ty, kteří dovedli Řecko do dnešní svízelné ekonomické situace.

Tsipras v rozhovoru obhajoval rozhodnutí dohodnout se s věřiteli a nesplnit tak předchozí předvolební slib, že učiní přítrž hospodářským škrtům provázeným snižováním mezd a důchodů, zvyšováním daní a vysokou nezaměstnaností. Upozornil, že stejně tak drtivá většina národa chtěla za každou cenu udržet euro, což by bez dohody s eurozónou nebylo možné. Podle něho je současná dohoda nevyhnutelným kompromisem, který dává zemi naději na přežití.

Tsipras také zopakoval názor, že dohoda je fakticky vnucená a že on sám v její výsledky nevěří. Jako příklad uvedl zvýšení daně z přidané hodnoty, které podle něho více peněz do státní kasy nepřinese, protože hlavním problémem je vymahatelnost výběru daní.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!