Tsipras se opět vyhranil vůči unijním protiruským sankcím | E15.cz

Tsipras se opět vyhranil vůči unijním protiruským sankcím

řecký premiér Alexis Tsipras
řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký premiér Alexis Tsipras nesouhlasí se sankcemi, které byly na Rusko uvalené kvůli ukrajinské krizi. S Moskvou by prý chtěl posílit obchodní vztahy. Šéf řecké vlády to uvedl v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura TASS. Tsipras vůbec poprvé od svého lednového zvolení do funkce navštíví Rusko 8. dubna a poté ještě 9. května na oslavy 70. výročí konce druhé světové války.

Protiruské sankce jsou podle Tsiprase „cestou, která nikam nevede“. A embargo, které následně Rusko v reakci na sankce zavedlo na potraviny z Evropské unie, „vážně poškozuje“ řeckou ekonomiku, dodal premiér. Tsipras z krajně levicové strany SYRIZA má k Rusku poměrně blízký vztah. Po svém volebním vítězství v lednu přijal jako vůbec prvního zahraničního diplomata ruského velvyslance v Aténách Andreje Maslova.

Nová řecká vláda se rovněž ihned po svém zvolení distancovala od kritiky namířené proti Moskvě ze strany EU kvůli zhoršující se krizi na Ukrajině. Tsipras poté nicméně uvedl, že silně zadlužené Řecko se nehodlá obrátit na Rusko s žádostí o finanční pomoc. Prohlásil rovněž, že Atény chtějí využít své vztahy s Moskvou k vybudování „potřebného mostu mezi Evropou a Ruskem“.

„Během posledních let došlo k poškození řecko-ruských vztahů v souvislosti s tím, že předchozí vlády mé země neučinily, co měly učinit, aby zabránily podle mého názoru nesmyslné sankční politice kvůli napětí na Ukrajině,“ citovala agentura TASS Tsiprase.

Během posledních let došlo k poškození řecko-ruských vztahů v souvislosti s tím, že předchozí vlády mé země neučinily, co měly učinit, aby zabránily podle mého názoru nesmyslné sankční politice kvůli napětí na Ukrajině

Výsledkem je podle něj embargo uvalené rovněž na řecké zemědělské produkty, což zásadně poškodilo tamější ekonomiku. „My se sankcemi nesouhlasíme. Domníváme se, že je to cesta, která nikam nevede. Podporujeme názor, že je zapotřebí dialog a diplomacie,“ dodal řecký premiér. Ze zveřejněných citací nicméně nebylo jasné, zda má Řecko v této souvislosti v plánu další prodloužení platnosti sankcí zavedených EU blokovat.

Moskvu v tomto týdnu navštívil řecký ministr energetiky Panajotis Lafazanis, který po dnešním návratu do Atén uvedl, že jednal se svým ruským protějškem i se šéfem ruského státního energetického gigantu Gazprom. „Rozhodli jsme se, že musíme a můžeme dále rozvíjet naše energetické vztahy, abychom je povýšili na novou úroveň a rozšířili je do dalších odvětví,“ uvedl Lafazanis.

Řecká vláda podle něj doufá, že Moskva zruší embargo na zemědělské produkty, které jsou jejich hlavním vývozním artiklem. Atény rovněž Moskvu požádaly o slevu z ceny plynu dováženého z Ruska. „Chceme nižší ceny za zemní plyn tak, aby dosáhly stejné hodnoty jako je to u jiných evropských zemí,“ prohlásil řecký ministr energetiky. Jak dodal, otázka zrušení embarga na řecké zemědělské produkty by se mohla vyřešit již během návštěvy premiéra Tsiprase v Moskvě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video