Tsipras slibuje, že přijme požadavky věřitelů. Eurozóna je ale skeptická | E15.cz

Tsipras slibuje, že přijme požadavky věřitelů. Eurozóna je ale skeptická

Řecký premiér Alexis Tsipras
Řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký premiér Alexis Tsipras kapituloval před mezinárodními věřiteli Řecka a slíbil jim přijetí takřka všech jejich posledních podmínek pro další finanční pomoc. Podle britského listu Financial Times to plyne z dopisu, který Tsipras v úterý večer zaslal Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), Evropské centrální bance (ECB) a Evropské komisi. První reakce na dopis jsou ale mezi zástupci eurozóny skeptické.

Dopis je podle Financial Times rozvinutím nečekané úterní žádosti řecké vlády o třetí záchranný program v rozsahu 29,1 miliardy eur. Tsipras „přijme všechny podmínky věřitelů, které byly na stole o víkendu, jen s několika malými změnami“, píše se ve dvoustránkovém dopise, který britský list získal.

Zdroj agentury Reuters z eurozóny existenci dopisu potvrdil, uvedl ale, že některé věci z Tsiprasova dopisu bude pro přinejmenším některé země eurozóny těžké přijmout, a naznačil, že může jít jen o další řeckou lest.

„Nepřináší to žádná další vyjasnění,“ řekl k Tsiprasovu dopisu německý ministr financí Wolfgang Schäuble a dodal, že seriózní vyjednávání a Aténami v tuto chvíli nemá „žádné opodstatnění“. „Řecko musí nejprve ze všeho jasně říci, co chce,“ řekl ministr na tiskové konferenci.

Dotyčný dopis. Jeho pravost zatím nelze potvrdit

Zpráva o ústupu řeckého premiéra vedla na finančních trzích ke zrychlenému oživení cen evropských akcií a dluhopisů zranitelných zemí eurozóny a také smazala ztráty eura proti ostatním měnám.

Tsiprasův dopis údajně slibuje, že Atény přijmou všechny navrhované změny systému daně z přidané hodnoty (DPH), až na zrušení slevy pro řecké ostrovy. V citlivé otázce úspor v důchodovém systému Tsipras pouze žádá, aby požadovaný sedmiletý postup prodlužování věku odchodu do penze na 67 let nezačal hned, ale až v říjnu. Požádal rovněž o možnost pomalejšího odstraňování příplatku pro nejchudší důchodce.

Burzy na tyto informace zatím reagovaly intenzívním růstem

burzy Autor: euroinvestor

„Helénská republika je připravena přijmout tuto dohodu s následujícími dodatky a vyjasněními jako součást prodloužení končícího (záchranného) programu, o který jsme požádali v úterý 30. června, “ píše se podle FT v dopise.

Dnes budou o Řecku jednat ministři financí eurozóny, telekonferenci ale přesunuli z dopoledne až na 17:30 SELČ. Euroskupina má na programu právě nový návrh řecké vlády, která v úterý požádala eurozónu o nový záchranný program na dva roky, jehož součástí by bylo i zmírnění řeckého dluhu.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v noci na dnešek potvrdil, že Řecko neuhradilo splatnou dlužnou částku 1,2 miliardy SDR (měnová a účetní jednotka MMF zvaná zvláštní práva čerpání), což podle aktuálního kurzu odpovídalo částce 1,51 miliardy eur (asi 41 miliard korun). O půlnoci vypršel i prodloužený mezinárodní záchranný program pro zadlužené Řecko.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video