Tuniská policie rozbila skupinu verbující bojovníky pro IS | E15.cz

Tuniská policie rozbila skupinu verbující bojovníky pro IS

Nepokoje v Tunisku
Nepokoje v Tunisku
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuniská policie odhalila buňku rekrutující dobrovolníky pro radikální organizaci Islámský stát (IS) k bojům v Libyi a Sýrii. Členy této skupiny pozatýkala. Tuniská vláda vyhlásila v zemi koncem listopadu výjimečný stav po sebevražedném atentátu, který si v centru hlavního města Tunisu vyžádal 12 mrtvých. Šlo o bombový útok na autobus se členy prezidentské gardy. K útoku se přihlásil IS.

Předtím spáchali ozbrojenci Islámského státu loni v Tunisku už dva masakry. V březnu v muzeu Bárdá v Tunisu zabili 22 osob, z toho 21 turistů. Následně v červnu v hotelu v Súse povraždili 38 rekreantů.

„Naše speciální síly protiteroristického útvaru rozbily ve městě Bizerte buňku, jejímiž členy bylo devět extremistů, kteří aktivně rekrutovali mladé lidi, aby je posílali do problémových oblastí,“ uvedlo ministerstvo vnitra. Zadržení se prý přiznali, že rekruty získávali pro Islámský stát v Libyi a Sýrii.

Tunisko, které je označováno za příklad demokratizace v arabské zemi, čelí od revoluce v roce 2011 násilí džihádistů. Ti už v zemi pozabíjeli desítky policistů, vojáků a civilistů, včetně turistů. Patří i ke státům, z nichž pochází mnoho bojovníků Islámského státu. V řadách islamistů podle oficiálních údajů bojuje v Sýrii, Iráku a Libyi na 6000 Tunisanů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video