Turecká agitace v Německu bude pokračovat, pokusí se o ní ministři | E15.cz

Turecká agitace v Německu bude pokračovat, pokusí se o ní ministři

ČTK

Turečtí ministři se ještě pokusí pokračovat v agitační kampani v Německu před dubnovým referendem o posílení pravomocí prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Uspořádat by tam mohli velké shromáždění, sdělil podle agentury Reuters Erdoganův mluvčí Ibrahim Kalin.

Turecko má v současnosti s Německem napjaté vztahy, protože německé úřady několik podobných iniciativ na svém území znemožnilo, stejně jako Nizozemsko.

Kalin v rozhovoru v televizní stanici CNN-Türk prohlásil, že v Evropě je nyní na vzestupu turkofobie, a to úměrně tomu, jak Ankara poukazuje na chyby Západu.

Turecko zadrželo stovky lidí. Viní je ze spolupráce s kurdskou stranou

Mluvčí také zkritizoval nynější výroky šéfa německé rozvědky Bruna Kahla v Der Spiegelu, který zpochybnil tvrzení turecké vlády, že za loňským pokusem o státní převrat je islámský duchovní Fethullaha Gülen, který žije v exilu v USA. Gülen všechna obvinění odmítl a pokus o puč odsoudil.

Kalin nyní prohlásil, že nový americký prezident Donald Trump uvažuje o jeho vydání Turecku. Ankara o to fakticky žádá od červencového puče, ale vláda předchozího prezidenta Baracka Obamy se k tomu neměla.

Erdogan prosazuje obnovení trestu smrti. Má ho schválit parlament

Ankara po pokusu o převrat zahájila rozsáhlé čistky v armádě, policii a státní správě. Při čistkách bylo propuštěno z práce nebo suspendováno přes 100 tisíc státních zaměstnanců.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!