Turecko pohrozilo zablokováním dohody s EU o migraci kvůli vízům | E15.cz

Turecko pohrozilo zablokováním dohody s EU o migraci kvůli vízům

Turecký premiér Ahmet Davutoglu
Turecký premiér Ahmet Davutoglu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecko pohrozilo zablokováním dohody s Evropskou unií o omezení migračního toku do Evropy, pokud Brusel nezruší vízovou povinnost pro Turky do června, jak bylo domluveno. Ankara se tak vyjádřila před dnešním setkáním předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem, které se krátce uskutečnilo na okraj zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku.

Juncker dnes ovšem zdůraznil, že je na Turecku, aby splnilo všechny podmínky EU, která podle něj ze svých kritérií nehodlá slevit.

„Trvám na svém přesvědčení, že dá-li Bůh, budeme osvobozeni od vízové ​​povinnosti v červnu. Pokud se tak nestane, pak samozřejmě nikdo nemůže očekávat, že Turecko bude dodržovat své závazky,“ varoval podle médií v pondělí v Ankaře a ještě před dnešním příletem do Štrasburku Davutoglu. „Turecko je seriózní partner. Dělá, co slíbilo, a nebude ustupovat v tom, co bylo slíbeno,“ dodal.

Turecko musí nejdříve splnit 72 podmínek před tím, než se budou jeho občané moci začít volně pohybovat v schengenském prostoru bez hraničních kontrol. Týkají se zabezpečení dokladů totožnosti, řízení migrace, bezpečnosti, základních lidských práv a zpětného přebíráním migrantů. Minulý měsíc unie konstatovala, že Ankara splnila polovinu z nich.

Podmínky se zmírňovat nebudou

Juncker naposledy dnes v Radě Evropy prohlásil, že ani Brusel nehodlá zmírňovat kritéria, jejichž splnění očekává od Ankary. „Pracujeme na uvolnění vízového režimu pro turecké občany, což je součást dohody. Turecko ale musí splnit všechny zbývající podmínky,“ řekl Juncker před Parlamentním shromážděním Rady Evropy, která je přední evropskou institucí zabývající se ochranou lidských práv. „Liberalizace víz je otázkou kritérií. Tato kritéria se nebudou rozmělňovat kvůli Turecku,“ zdůraznil Juncker.

Turecko vysílá ovšem vůči EU protikladné signály. Davutoglu dnes slíbil v projevu na půdě Rady Evropy, že evropské dohody o dodržování lidských práv se stanou základem nové turecké ústavy.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ale ve stejnou dobu v Ankaře ostře odsoudil zprávu Evropského parlamentu z minulého týdne, ve které zazněla kritika toho, v jak špatném stavu je dodržování lidských práv a svobody médií v Turecku. Erdogan to označil za provokaci v době, kdy jsou vztahy EU a Turecka „na dobré cestě“. Erdogan také řekl, že EU potřebuje víc Turecko než Turecko EU.

Dohoda EU a Turecka, která byla uzavřena kvůli přílivu statisíců uprchlíků do Evropy od loňského léta, předpokládá vracení migrantů, kteří od března připlují do Řecka z Turecka a nezískají azyl. Za každého vráceného Syřana se EU zavázala přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl, stanoven je strop 72 tisíc běženců. Opatření přineslo své výsledky - další příliv běženců do Řecka se prudce snížil.

EU také finančně pomáhá Ankaře se zajišťováním uprchlíků na tureckém území. Loni v listopadu Turecku slíbila tři miliardy eur (81 miliard korun), po jejich vyčerpání EU poskytne Turkům do roku 2018 další tři miliardy eur. Dnes Evropská komise oznámila poskytnutí další části těchto peněz na konkrétní projekty. Celkem 60 milionů eur (1,6 miliardy korun) je určeno na zajištění potravin, přístřeší a lékařské péče pro ty, kdo byli z Řecka vráceni zpět do Turecka.

Dalších 50 milionů eur (1,35 miliardy korun) využije celkem 15 organizací - mimo jiné Červený kříž a Červený půlměsíc či Mezinárodní organizace pro migraci - na různé programy pomoci syrským uprchlíkům v Turecku. Celkově tak už bylo použito 187 milionů eur (přes pět miliard korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video