Turecko pokračuje v pozemní ofenzivě v syrském pohraničí | E15.cz

Turecko pokračuje v pozemní ofenzivě v syrském pohraničí

Turecké tanky u syrské hranice
Turecké tanky u syrské hranice
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hranice Turecka a Sýrie dnes překročila další desítka tureckých tanků. Turecká armáda tak dál postupuje při svém útoku v pohraničí. Informovala o tom agentura Reuters. Turecké ministerstvo zahraničí také uvedlo, že jeho šéf hovořil telefonicky se svým americkým protějškem Johnem Kerrym, podle něhož se prý syrští Kurdové stahují na východ za řeku Eufrat.

Turecký ministr obrany Fikri Işik označil za strategickou prioritou ofenzivy zabránit syrským Kurdům ve sjednocení východních a západních regionů v Sýrii. Ke stažení syrských kurdských milic YPG za řeku Eufrat vyzval již ve středu turecký premiér i ministr zahraničí.

Turecké tanky přejely Syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Ankara se obává postupu syrských kurdských milic YPG, které v posledních týdnech zaznamenaly úspěch v boji proti radikálům z organizace Islámský stát (IS). V rámci koalice Demokratické síly Sýrie (SDF), kterou podporují USA, dobyli z rukou IS důležité město Manbidž.

V ovládnutí další bašty IS města Džarábulus, které leží těsně u hranic s Tureckem, se jim nyní Ankara ofenzivou snaží zabránit. Nad městem Džarábulus podle dnešního oznámení tureckého ministra obrany již získali kontrolu syrští povstalci ze Syrské svobodné armády (FSA), která bojuje proti IS i proti režimu prezidenta Bašára Asada a kterou podporuje Ankara.

Kurdský stát jako turecký strašák

Ankara se obává, že po ovládnutí území v syrském pohraničí tamními Kurdy se posílí turečtí kurdští separatisté, s nimiž turecká armáda bojuje na jihovýchodě Turecka. Mluvčí mezinárodní koalice vedené USA dnes oznámil, že jednotky Demokratické síly Sýrie (SDF) se již stáhly za řeku Eufrat, aby se připravily na „případné osvobození“ města Rakka z rukou IS. Toto město leží na východ od Eufratu blíže do syrského vnitrozemí.

Milice syrských Kurdů YPG dnes uvedly, že jejich jednotky se vrátily na své základny poté, co úspěšně dokončily operaci za osvobození města Manbidž. To získaly koaliční síly pod plnou kontrolu 12. srpna. Tři dny nato bylo podle dnešního oznámení YPG předáno vojenské velení manbidžské vojenské radě.

Jako cíl ofenzivy původně Turecko uvádělo boj s radikály z IS, kteří dlouhodobě ostřelují turecké pohraničí a provádějí teroristické útoky v celé zemi. Naposledy v sobotu zabili 54 svatebčanů v tureckém městě Gaziantep nedaleko hranic se Sýrií.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video