Turecko spustilo ofenzivu proti Asadovi. Chce ochránit rebely | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Turecko spustilo ofenzivu proti Asadovi. Chce ochránit rebely v Idlibu

ČTK

Turecko oznámilo, že spustilo vojenskou ofenzivu proti silám syrského prezidenta Bašára Asada na severozápadě Sýrie. Ankara tím reaguje na útoky, které ji tento týden v severozápadní syrské provincii Idlib způsobily silné ztráty. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na tureckého ministra obrany Halusiho Akara.

Syrská armáda se za podpory Ruska snaží v Idlibu zajistit kontrolu Asadova režimu nad touto severozápadní provincií, již zčásti ovládají stále oponenti Damašku a islámské radikální skupiny. V únoru syrská armáda ve snaze zajistit klíčové dálnice znásobila ofenzivu a dostala se tak do blízkosti tureckých pozorovacích stanovišť, na jejichž zřízení se v minulosti Turecko, které podporuje některé z povstalců, dohodlo s Ruskem.

"Operace Jarní štít, která byla spuštěna po mrzkém útoku z 27. února v Idlibu, úspěšně pokračuje," konstatoval Akar. Ankara podle něj "nemá v úmyslu" vejít do střetu s Moskvou. Turecký ministr obrany podle agentury AP vyzval Moskvu, aby Asada přesvědčila, aby se stáhl na okraj Idlibu či na linii z příměří z roku 2018.

Kéž by Rusko nepodporovalo zvěrstva syrského režimu, prohlásil Trump v hovoru s Erdoganem

Těžké boje v syrském Idlibu z minulých dní vyvolaly mezi Moskvou a Ankarou mimořádné napětí. Turecko při čtvrtečním syrském útoku přišlo o 33 vojáků. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Turci byli mezi útočícími povstalci, což ale turecký ministr obrany popřel. V Ankaře policie zadržela šéfredaktora pobočky ruského státního média Sputnik a další tři spolupracovníky webu, který jeho kritikové považují za dezinformační.

Syrské síly sestřelily turecký bezpilotní letoun na severozápadě země u města Sarákib, které ve čtvrtek dobyli zpět povstalci. Oznámila to média blízká armádě. Damašek posléze oznámil uzavření vzdušného prostoru v oblasti. Syrská média také informovala, že turecké síly v Idlibu sestřelily dvě turecká letadla. Piloti se katapultovali a přežili.

Rozbouřený svět, zbrojařský byznys nebo letecká katastrofa. World Press Photo jde do finále

Město Sarákib leží na dálnici z Damašku do Aleppa (Halab) a v minulých měsících ho střídavě držely jednotlivé strany konfliktu. V oblasti se stále intenzivně bojuje, uvádí syrská státní média i opoziční aktivisté.

Kvůli bojům v Idlibu své domovy opustil necelý milion lidí. V Turecku se paralelně vydaly k hranici s Evropskou unií tisíce dalších migrantů v reakci na čtvrteční konstatování vysoce postaveného tureckého činitele, že Ankara už jim nebude bránit v tom, aby hranice přešli. To v sobotu zopakoval i prezident Recep Tayyip Erdogan.

Afghánistán nebo Hongkong. Prohlédněte si globální ohniska napětí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!