Turecko spustilo ofenzivu proti Asadovi. Chce ochránit rebely | E15.cz

Turecko spustilo ofenzivu proti Asadovi. Chce ochránit rebely v Idlibu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Turecko oznámilo, že spustilo vojenskou ofenzivu proti silám syrského prezidenta Bašára Asada na severozápadě Sýrie. Ankara tím reaguje na útoky, které ji tento týden v severozápadní syrské provincii Idlib způsobily silné ztráty. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na tureckého ministra obrany Halusiho Akara.

Syrská armáda se za podpory Ruska snaží v Idlibu zajistit kontrolu Asadova režimu nad touto severozápadní provincií, již zčásti ovládají stále oponenti Damašku a islámské radikální skupiny. V únoru syrská armáda ve snaze zajistit klíčové dálnice znásobila ofenzivu a dostala se tak do blízkosti tureckých pozorovacích stanovišť, na jejichž zřízení se v minulosti Turecko, které podporuje některé z povstalců, dohodlo s Ruskem.

"Operace Jarní štít, která byla spuštěna po mrzkém útoku z 27. února v Idlibu, úspěšně pokračuje," konstatoval Akar. Ankara podle něj "nemá v úmyslu" vejít do střetu s Moskvou. Turecký ministr obrany podle agentury AP vyzval Moskvu, aby Asada přesvědčila, aby se stáhl na okraj Idlibu či na linii z příměří z roku 2018.

Těžké boje v syrském Idlibu z minulých dní vyvolaly mezi Moskvou a Ankarou mimořádné napětí. Turecko při čtvrtečním syrském útoku přišlo o 33 vojáků. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Turci byli mezi útočícími povstalci, což ale turecký ministr obrany popřel. V Ankaře policie zadržela šéfredaktora pobočky ruského státního média Sputnik a další tři spolupracovníky webu, který jeho kritikové považují za dezinformační.

Syrské síly sestřelily turecký bezpilotní letoun na severozápadě země u města Sarákib, které ve čtvrtek dobyli zpět povstalci. Oznámila to média blízká armádě. Damašek posléze oznámil uzavření vzdušného prostoru v oblasti. Syrská média také informovala, že turecké síly v Idlibu sestřelily dvě turecká letadla. Piloti se katapultovali a přežili.

Město Sarákib leží na dálnici z Damašku do Aleppa (Halab) a v minulých měsících ho střídavě držely jednotlivé strany konfliktu. V oblasti se stále intenzivně bojuje, uvádí syrská státní média i opoziční aktivisté.

Kvůli bojům v Idlibu své domovy opustil necelý milion lidí. V Turecku se paralelně vydaly k hranici s Evropskou unií tisíce dalších migrantů v reakci na čtvrteční konstatování vysoce postaveného tureckého činitele, že Ankara už jim nebude bránit v tom, aby hranice přešli. To v sobotu zopakoval i prezident Recep Tayyip Erdogan.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video