Turecko: Vodní děla a slzný plyn, prezident vyhrožuje armádou | E15.cz

Turecko: Vodní děla a slzný plyn, prezident vyhrožuje armádou

Demonstrace v Turecku
Demonstrace v Turecku
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecká policie dnes večer slzným plynem a vodními děly rozehnala protestující v parku u Taksimského náměstí v Istanbulu. Stalo se tak několik hodin poté, co premiér Recep Tayyip Erdogan varoval protestující, že pokud neopustí tento prostor před nedělním mítinkem jeho vládní strany, zakročí proti nim ozbrojené síly. Konfederace odborových svazů zaměstnanců veřejného sektoru KESK pak oznámila, že kvůli zásahu policistů svolá na pondělí generální stávku.

Řady policistů a několik obrněných vozidel uzavřely Taksimské náměstí v centru města a policisté zaútočili na přilehlý park Gezi, kde protestující tábořili ve stanech více než dva týdny. Policisté v bílých helmách napochodovali do parku, zničili transparenty protestujících a nastříkali do stanů slzný plyn.

Obyvatelé okolních čtvrtí vylezli na své balkóny nebo se vykláněli z oken a bouchali na hrnce a pánve. Řidiči projíždějících aut troubili na podporu protestantům. Několik z nich bylo vyneseno z parku na nosítkách do sanitek. Podle některých svědků, na které se odvolává agentura Reuters, po zásahu policie vyšly do ulic tisíce lidí a začaly stavět barikády na hlavní ulici k Taksimskému náměstí. Policie poté začala stříkat slzný plyn do všech postranních ulic kolem náměstí.

Odboráři budou v pondělí stávkovat

„Již jsme přijali rozhodnutí, že půjdeme do stávky, pokud bude nějaký zásah v parku. Takže zítra vyhlásíme stávku na pondělí,“ řekl mluvčí KESK. Konfederace má 240 tisíc členů. Další odborová skupina DISK informovala agenturu Reuters, že svolala mimořádnou schůzi, na které rozhodne, zda rovněž vyhlásí stávku.

Zásah proti demonstrantům v Istanbulu nebyl dnes v Turecku jediný. Dopoledne podobně zakročila policie v Ankaře, kde pomocí vodních děl a slzného plynu rozehnala demonstranty, kteří přes noc v metropoli vybudovali barikády u parlamentu.

Demonstrace v Turecku Autor: ctk

Erdogan: Říkám to jasně!

„Máme zítra (v neděli) naše shromáždění v Istanbulu. Říkám jasně: Taksimské náměstí musí být vyklizené, v opačném případě bezpečnostní síly této země vědí, jak ho vyklidit,“ řekl dnes odpoledne Erdogan desítkám tisíc svých stoupenců na shromáždění v Ankaře. Park v centru Istanbulu okupují protivládní demonstranti více než dva týdny.

Ranní střet v Ankaře v ulici, která je blízko amerického velvyslanectví, se udál krátce před očekávanými manifestacemi, ve kterých přívrženci tureckého premiéra mají na jeho výzvu podpořit proislámskou vládu.

Vládní představitelé v noci na dnešek podle agentury AP požádali delegaci protestujících, aby přesvědčila stovky ostatních demonstrantů, že by měli opustit veřejný park Gezi v Istanbulu. Představitelé demonstrantů ale ráno v prohlášení uvedli, že z parku neodejdou.

Erdogan v minulých dnech opakovaně vyzval demonstranty k odchodu z parku, který podle něj musí být zpřístupněn obyvatelům. Lidem, kteří v parku stanují, již ve čtvrtek pohrozil policejním zákrokem. Zároveň je ujistil, že pokud o tom rozhodne soud nebo obyvatelé v referendu, vláda ustoupí od stavby, která by zabrala jedno z mála zelených míst v Istanbulu a jejíž projekt zažehl vlnu protivládních protestů.

Recep Tayyip Erdogan Autor: ctk

Už nejde o stromy, ale o Erdogana

Demonstranti v parku dnes zdůraznili, že již nejde pouze o park, ale i o odchod Erdogana, který je podle nich autoritativní, chce islamizovat zemi a zdiskreditoval se nyní tvrdými zásahy proti poklidným protestům. „Budeme pokračovat v našem odporu proti veškeré nespravedlnosti v zemi. Je to jen začátek, náš boj bude pokračovat!“ uvedlo sdružení Taksim Solidarit, které reprezentuje demonstranty.

Protesty, které začaly po násilném potlačení demonstrace za zachování parku na Taksimském náměstí v Istanbulu, si po celém Turecku již vyžádaly v řadách demonstrantů podle agentury AFP čtyři mrtvé a kolem 7500 zraněných. Při střetech zemřel podle AP také jeden policista a dalších 600 policistů utrpělo zranění.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.