Turecko žádá Česko o vydání Kurda | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Turecko žádá české úřady o vydání představitele syrských Kurdů, řadí ho k teroristům

Turecko žádá české úřady o vydání představitele syrských Kurdů, řadí ho k teroristům
Kurdský politik Sálih Muslim
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Turecko oficiálně požádalo Českou republiku o vydání zatčeného kurdského politika Sáliha Muslima. V turecké televizi NTV to řekl vicepremiér a zároveň mluvčí vlády Bekir Bozdag. Sdělil zároveň, že Muslim bude předveden před soud. Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová reagovala, že "ministerstvo spravedlnosti zatím žádné extradiční materiály neobdrželo".

Muslima zatkla česká policie o víkendu na základě zatykače vydaného Interpolem na žádost turecké vlády. Ankara Muslima, který byl do loňska ve vedení syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), zařadila před čtrnácti dny na seznam nejhledanějších teroristů. PYD je podle Turecka součástí turecké Strany kurdských pracujících, řazené k teroristickým organizacím.

"Turecko očekává, že bude Muslim - který je vůdcem teroristické skupiny a stále aktivně osnuje teroristické útoky proti Turecku - vydán do Turecka na základě právních podmínek platných mezi oběma zeměmi," řekl Bozdag.

Turecká agentura Anadolu předtím uvedla, že Ankara pracuje na žádosti o vydání s českými představiteli a tu že musí schválit soud a ministr spravedlnosti.

Anadolu také napsala, že turecké ministerstvo vnitra na Muslimovo dopadení vypsalo odměnu téměř milionu dolarů (asi 20 milionů korun). Podle agentury české úřady požádaly Turecko o dokumentaci potřebnou k rozhodnutí o extradici.

PYD má ozbrojené křídlo, milice Lidové obranné jednotky (YPG), které se podílely v Sýrii na porážce teroristického Islámského státu. USA je považují za své spojence v tomto boji. V roce 2016 YPG v Praze otevřely své evropské zastoupení. České ministerstvo zahraniční k tomu tehdy uvedlo, že Česko takzvaný syrský Kurdistán ani žádnou jeho politickou reprezentaci neuznává. Pražská kancelář YPG ještě téhož roku svou činnost ukončila.

Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci o příměří v Sýrii. Klid zbraní má začít hned

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!