Uber vykázal za tři čtvrtletí ztrátu 2,2 miliardy dolarů

Přehled. Jedno z hlavních lákadel Uberu spočívá v tom, že zákazník netápe v nejistotě. Na displeji sleduje, jak se k němu taxi přibližuje

Přehled. Jedno z hlavních lákadel Uberu spočívá v tom, že zákazník netápe v nejistotě. Na displeji sleduje, jak se k němu taxi přibližuje Zdroj: Profimedia.cz

Aplikace Uber
web Uber
Maďarští taxikáři na protest proti Uberu opakovaně zablokovali centrum Budapešti
Uber, San Francisco.
Uber - označení nástupní plochy v americkém Portlandu
7
Fotogalerie

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies Inc. vykázal za tři čtvrtletí letošního roku ztrátu 2,2 miliardy amerických dolarů (57,3 miliardy Kč). Čisté příjmy však vzrostly na 3,76 miliardy dolarů. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informovaný zdroj.

Uber nezveřejňuje své finanční výsledky. Firma nemá veřejně obchodované akcie, takže výsledky oznamovat nemusí. Bloomberg však upozornil, že hodnota firmy již stoupla na 69 miliard USD, což je více než činí tržní hodnota automobilky General Motors a sociální sítě Twitter dohromady.

Uber letos v srpnu oznámil, že se dohodl s čínským konkurentem Didi Chuxing, že opustí čínský trh. Výměnou za to získá v Didi podíl 17,5 procenta. V rámci dohody také firma Didi investuje jednu miliardu USD do Uberu.

Čisté příjmy, tedy příjmy po zaplacení řidičům, činily ve třetím čtvrtletí 1,7 miliardy USD. Vzrostly tak z 1,1 miliardy USD ve druhém a 960 milionů USD v prvním čtvrtletí dodal zdroj.

Uber je podle zdroje ztrátový i na svém domácím trhu, v USA. V prvním čtvrtletí firma vykázala v USA mírný zisk, ve druhém čtvrtletí se však již propadla do ztráty 100 milionů USD. Ve třetím čtvrtletí pak ztráta vzrostla.

Uber, který byl v roce 2009 založen v San Francisku, v posledních letech expanduje po celém světě. Ztráty Uberu přitom narůstají tím více, čím více firma expanduje. Loni ztráta činila nejméně dvě miliardy dolarů a od svého založení před sedmi lety Uber prodělal minimálně čtyři miliardy dolarů. V letošním roce má ztráta podle odhadů činit nejméně tři miliardy USD a čisté příjmy 5,5 miliardy USD.