Účet za americké volby je rekordní, stály přes dvě miliardy dolarů | E15.cz

Účet za americké volby je rekordní, stály přes dvě miliardy dolarů

Prezidentské volby v USA byly letos rekordně drahé
Prezidentské volby v USA byly letos rekordně drahé
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nedávné prezidentské volby ve Spojených státech byly rekordně drahé. Vyplývá to z nejnovějších údajů Federální volební komise. Hranici jedné miliardy dolarů podle nich při výběru peněz překonal jak vítězný demokratický kandidát Barack Obama, tak poražený republikán Mitt Romney.

Obama měl přesto stejně jako v souboji o Bílý dům navrch. Od dárců obdržel 1,123 miliardy dolarů, zatímco jeho soupeř získal 1,019 miliardy dolarů. Potvrzuje se tak, že americké volby jsou stále dražší. Například v minulé kampani v roce 2008 měl současný šéf Bílého domu k dispozici 750 milionů dolarů.

Už tehdy ale tato částka lámala rekordy. Obama také díky ní měl výrazně navrch nad svým republikánským soupeřem Johnem McCainem, který na volby vybral 368 milionů. Celková suma vynaložená oběma kandidáty na volby tak mírně přesáhla miliardu dolarů. Letos přitom takovou částku měli dispozici oba kandidáti. Ještě v roce 2004 přitom demokrat John Kerry a republikán George Bush na volby dohromady vybrali 718 milionů dolarů, tedy méně než Obama v roce 2008.

Letošní volby z finančního pohledu výrazně ovlivnil americký nejvyšší soud svým rozsudkem z roku 2010, kterým de facto odstranil jakékoliv hranice pro výši darů na politické kampaně. Fenoménem letošní kampaně se tak stali miliardáři, kteří podporovali republikánského kandidáta Mitta Romneyho. Například kasinový magnát Sheldon Adelson mu celkem věnoval asi 95 milionů dolarů. Vytoužené porážky současného šéfa Bílého domu se přesto nakonec nedočkal.

Adelsona to ale neodradilo. Deníku The Wall Street Journal nedávno řekl, že na příští volby klidně vydá dvakrát více než na letošní. Může si to dovolit. Jeho kasina sdružená ve společnosti Las Vegas Sands za prvních devět měsíců letošního roku měla zhruba o 1,1 miliardy vyšší zisky než ve stejném období loni. Nedávno také oznámila vyplacení dividendy, což Adelsonovi vynese asi 1,2 miliardy dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video