Účet za Krym: Ukrajina prozatím přišla o 1,7 bilionu korun | E15.cz

Účet za Krym: Ukrajina prozatím přišla o 1,7 bilionu korun

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: reprofoto

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Celkové ztráty, které Ukrajině způsobila ruská anexe Krymu, překračují částku jednoho bilionu hřiven (1,7 bilionu korun). Jak vysvětlil ukrajinský ministr spravedlnosti Pavlo Petrenko, cifra prý není ani zdaleka konečná a každým dnem se zvyšuje.

Ukrajina totiž průběžně přichází o produkci krymských výrobních závodů, ale například i o bohatství krymského pobřežního šelfu se zásobami zemního plynu. Ty nyní nezákonně využívá Rusko, uvedl ukrajinský ministr. Značné sumy ztrácí ukrajinská státní pokladna i tím, že nemá možnost využívat infrastrukturu krymských přístavů.

Ukrajinské ministerstvo pro ekologii a přírodní zdroje už dříve spočítalo, že ztrátou Krymu přišel Kyjev o přírodní zdroje a další přírodní bohatství v hodnotě 127 miliard hřiven (10,8 miliardy dolarů, 218,5 miliardy korun). Ukrajina nyní hodlá u mezinárodních soudů vymáhat odškodné za zabrání Krymu Ruskem, uvedl mluvčí ministerstva.

Rusko anektovalo okupovaný Krym v březnu navzdory silným protestům světového společenství. Podle expertů poloostrov nemá velký hospodářský potenciál kvůli obtížné dostupnosti a nedostatku vody. Moskva se po anexi netají záměrem do krymské ekonomiky mohutně investovat, očekávají se zejména nové dopravní a energetické projekty.

 

 

 

 

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video