Ukrajina chce od MMF v lednu tři splátky úvěru najednou | E15.cz

Ukrajina chce od MMF v lednu tři splátky úvěru najednou

guvernérka ukrajinské centrální banky Valerija Gontarevová
guvernérka ukrajinské centrální banky Valerija Gontarevová
• 
ZDROJ: CFA Society Ukraine

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajina očekává, že ihned po lednové návštěvě mise Mezinárodního měnového fondu dostane najednou tři splátky z dohodnutého úvěrového programu. Prohlásila to guvernérka ukrajinské centrální banky Valerija Gontarevová. MMF tento týden oznámil, že jeho delegace se vrátí do Kyjeva k jednání o uvolnění úvěrových splátek 8. ledna.

„Ukrajina počítá s tím, že dostane ihned po návštěvě mise MMF v lednu tři tranše,“ řekla Hontarevová na tiskové konferenci. Objem očekávaných peněz odmítla uvést, agentura Reuters je ale vypočítala na více než čtyři miliardy dolarů (přes 91 miliard korun). Ukrajina již v rámci úvěrové dohody obdržela od MMF ve dvou tranších 4,6 miliardy dolarů, ještě letos ale měla podle původního plánu dostat další dvě splátky.

Hontarevová vyjádřila naději, že dosavadní úvěrový program v dohodnutém objemu 17 miliard dolarů se bude moci zvýšit. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes řekl, že úvěrový program MMF obnoví důvěru lidí v bankovní systém a v domácí měnu hřivnu. To by podle něj mělo dopomoci k obnovení hospodářského růstu. Ukrajina letos čeká pokles ekonomiky o více než čtyři procenta.

Šéf mise MMF Nikolaj Georgiev na konci předminulého týdne oznámil, že mise během své poslední návštěvy na Ukrajině pokročila v jednáních, na uvolnění další splátky dohodnutého úvěru se ale nedohodla. Finanční pomoc Ukrajině podmiňuje MMF reformami, v těch ale podle expertů země příliš nepokročila.

Dvouletý záchranný program

MMF schválil dvouletý záchranný program pro Ukrajinu koncem dubna. Program pomoci má odvrátit hrozící kolaps ukrajinské ekonomiky v situaci, kdy východem země otřásá povstání proruských separatistů a Rusko požadude za ddodávky svého plynu platby předem. Ukrajina již v rámci úvěrové dohody obdržela od MMF ve dvou tranších 4,6 miliardy dolarů.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko požádal MMF před deseti dny o zvýšení jeho finanční pomoci kvůli hrozícímu státnímu bankrotu země. Porošenko údajně v telefonátu s šéfkou MMF Christine Lagardeovou řekl, že Kyjev je připraven plnit své závazky, k nimž patří mimo jiné zvýšení ceny plynu a škrty v sociální oblasti.

Začátkem září MMF upozornil, že Ukrajina by mohla potřebovat dodatečnou pomoc v objemu až 19 miliard dolarů (428,2 miliardy korun), pokud bude konflikt na východě země pokračovat i v příštím roce. Podle Evropské unie se v programu hospodářské pomoci pro Ukrajinu nedostává asi 15 miliard dolarů (338 miliard korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.