Ukrajina míří na Západ, zdůraznil Porošenko na vojenské přehlídce | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Ukrajina míří na Západ, zdůraznil Porošenko na vojenské přehlídce

ČTK

Centrem Kyjeva na výročí nezávislosti Ukrajiny pochodovalo na 4500 vojáků s 250 kusy techniky. Slavnostní vojenskou přehlídku zahájili veteráni bojů s proruskými separatisty na východě země. Prezident Petro Porošenko zdůraznil, že „kompas našeho státu neochvějně míří na Západ“, a kritizoval pravoslavnou církev, která je podle něj podřízena Moskvě a schvaluje „hybridní válku, kterou proti Ukrajině vede Rusko Vladimira Putina“.

Moskva stále popírá, že by se zapojila do konfliktu na východě Ukrajiny, který si od jara 2014 vyžádal více než 10 tisíc obětí.

„Nezapomeneme na hrdiny padlé v boji proti ruské agresi. A neodpustíme,“ prohlásil Porošenko. Ohlásil také, že na podzim předloží parlamentu návrh zakotvit v ústavě směřování země do Severoatlantické aliance a Evropské unie.

„Bez nezávislé a evropské Ukrajiny by míru v Evropě bylo méně. Válka proti Ukrajině je součástí plánu Kremlu rozvrátit Evropskou unii a NATO, kam neodvratně směřujeme. Ukrajinská armáda, jedna z nejsilnějších v regionu, nepochybně posílí východní křídlo NATO,“ prohlásil ukrajinský prezident. Hranice civilizované Evropy podle něj vede na severu a východě Ukrajiny.

Ukrajinská prokuratura žádá pro exprezidenta Janukovyče 15 let vězení

Pozemní přehlídku provázela po letech i letecká část. Armáda se pochlubila novými zbraněmi, mezi kterými byly americké protitankové rakety Javelin, kolové houfnice Bohdana splňující parametry NATO, taktické rakety Hrom-2 či modernizovaný tank T-84 Jatagan s dělem umožňujícím použití munice NATO. Centrem Kyjeva poprvé pochodovaly ženské útvary - kadetek a spojařek.

„Sláva Ukrajině, hrdinům sláva!“ zvolal moderátor ukrajinské televize nový armádní pozdrav, který vystřídal pozdrav „Nazdar, soudruzi“ ze sovětských dob. Ruská média zdůrazňují, že nový pozdrav používali ukrajinští nacionalisté, bojující za války po boku nacistického Německa.

„Kouřící tanky a revizor z USA“, napsal ruský list Gazeta.ru v narážce na poruchu tanku Jatagan během nácviku přehlídky a na přítomnost poradce amerického prezidenta Johna Boltona mezi zahraničními hosty v Kyjevě. Expert ruské agentury RIA Novosti upozornil, že Ukrajina v zásadě předvádí starou sovětskou techniku a „atrapy“ nových zbraní, jejichž vývoj ještě nemohla dokončit. „Vojenský a politický účinek takové přehlídky je absolutně nulový. Technika vyráběná před 30 lety nemůže nikoho překvapit,“ prohlásil Igor Korotčenko, šéfredaktor ruského časopisu Národní obrana.

Glosa Martina Čabana: Vysoká hra v Kyjevě

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!