Ukrajina: separatisté a armáda stahují z bojové linie další těžké zbraně | E15.cz

Ukrajina: separatisté a armáda stahují z bojové linie další těžké zbraně

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Proruští separatisté na východě Ukrajiny začali z fronty na Donbasu stahovat těžké zbraně s ráží menší než 100 milimetrů. Stejný krok učinilo také ukrajinské vojsko. Již v únoru se obě znesvářené strany dohodly, že z bojové linie odstraní těžké zbraně kalibru nad 100 milimetrů.

„Jako první budeme stahovat tanky. Počítáme s tím, že do večera zvládneme dva frontové úseky,“ uvedli separatisté v Luhansku. Stahování se prozatím týká Luhanské oblasti, sousední Doněcká má přijít na řadu za dva týdny.

Podle dohody o příměří musí být těžké zbraně odsunuty nejméně 15 kilometrů od fronty. TASS připomněl, že ujednání se týká tanků a děl ráže do 100 milimetrů a minometů ráže do 120 milimetrů, které dosud zůstávaly na frontě. Počínání separatistů a armády bude kontrolovat Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Uvolnění napětí

O stahování zbraní v pátek v Paříži jednali německá kancléřka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin a jeho kolegové z Francie a Ukrajiny François Hollande a Petro Porošenko. Od vyklizení fronty si slibují další uvolnění napětí na východě Ukrajiny, kde je situace již několik týdnů relativně stabilní.

Stahování těžkých zbraní potrvá několik týdnů, Porošenko v této souvislosti hovořil o 41 dnech. Agentura TASS uvedla, že odsun je rozdělen na dvě fáze, první potrvá 15 dní a druhá 24 dní. Porošenko tak očividně do svého časového odhadu započítal i dny vyhrazené na inspekce, o kterých mluvil jako o součásti dohody o odsunu. Konflikt na Donbasu si od loňského dubna vyžádal už na osm tisíc životů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video