Ukrajinská krize zastavila německou ekonomiku, tvrdí šéf Ifo | E15.cz

Ukrajinská krize zastavila německou ekonomiku, tvrdí šéf Ifo

Továrna Siemensu v Berlíně (ilustrační foto)
Továrna Siemensu v Berlíně (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Siemens

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Růst německé ekonomiky se ve druhém čtvrtletí pravděpodobně zastavil kvůli negativním dopadům ukrajinské krize. Uvedl to prezident německého ekonomického institutu Ifo Hans-Werner Sinn. Na možnou stagnaci ekonomiky ve druhém čtvrtletí již minulý měsíc upozornila německá centrální banka.

„Vypadá to, že nastane delší přestávka v hospodářském oživení, které začalo ve druhé polovině loňského roku a pokračovalo během zimních měsíců,“ napsal Sinn, který podle agentury Reuters patří mezi nejprestižnější ekonomy v Německu.

Institut Ifo minulý měsíc předpověděl, že hospodářský růst v Německu ve druhém čtvrtletí zpomalí na 0,3 procenta z 0,8 procenta v prvním kvartálu. Podle Sinna si však prohlubující se ukrajinská krize vyžádá zhoršení tohoto odhadu.

„Prognózu růstu, kterou Ifo představil minulý měsíc, bude zřejmě nutné opravit směrem dolů. Je pravděpodobnější, že růst ve druhém čtvrtletí byl nulový,“ uvedl Sinn. Dodal, že v důsledku ukrajinské krize a sankcí proti Rusku bude nutné upravit rovněž prognózy pro třetí čtvrtletí a celý letošní i příští rok.

Německý statistický úřad zveřejní předběžné údaje o vývoji hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí 18. srpna. Německá ekonomika je největší v Evropě, představuje hlavní motor hospodářského oživení eurozóny a závisí na ní řada českých podniků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.