Uprchlý čínský disident je pod ochranou USA | E15.cz

Uprchlý čínský disident je pod ochranou USA

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nevidomý čínský opoziční aktivista Čchen Kuang-čcheng je pod ochranou Spojených států v Pekingu, uvedla organizace na ochranu lidských práv ChinaAid. Případ disidenta, kterému se před několika dny podařilo uprchnout z domácího vězení, může způsobit nové napětí ve vztazích mezi Pekingem a Washingtonem, shodují se světová média.

ChinaAid uvedla, že ze zdrojů blízkých Čchen Kuang-čchengovi se rovněž dozvěděla, že Američané vyjednávají s Číňany o právním postavení disidenta. Jeden jeho známý z opozičních kruhů britské BBC řekl, že se Čchen skrývá na americké ambasádě v Pekingu. Spojené státy tuto informaci ale oficiálně nepotvrdily, k záležitosti se nechce vyjadřovat ani Čína.

„Kvůli tomu, že je Čchen velice oblíbený, musí Obamova administrativa jasně stát na jeho straně, nebo se vystaví riziku, že ztratí důvěryhodnost coby obránce lidských práv a vlády práva,“ citovala agentura Reuters Boba Fua, šéfa ChinaAid sídlící v Texasu. Čchen Kuang-čcheng se jako právní samouk proslavil bojem za práva čínských žen. Pozornost upoutal v roce 2005, když obvinil režim, že nutí ženy k interrupcím i v pokročilém stadiu těhotenství ve jménu komunistické politiky regulace počtu obyvatel.

Z domácího vězení se mu podařilo utéct jen několik dnů před tím, než se v Pekingu budou konat čínsko-americká strategická jednání, kterých se zúčastní i šéfka diplomacie USA Hillary Clintonová nebo ministr financí Timothy Geithner.

Útěk Čchena znamená pro Washington problém, píše The New York Times. Spojené státy usilují o zlepšení vztahů s Čínou, přičemž v poslední době se jim v tom dařilo. Peking například stále více spolupracuje s Američany ve věci nátlaku na Írán a Severní Koreu kvůli jejich jadernému programu.

Čchen Kuang-čcheng byl předloni v září propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za poškozování cizího majetku a dopravy. I pak byl ale prakticky internován v domácím vězení.

To, že se mu podařilo utéct, pro čínské bezpečnostní orgány znamená ostudu, napsal The New York Times. Jeho domov v jednom zapadlém městě v provincii Šan-tung střežili tajní policisté v civilu, i když Čchcen v současnosti formálně žádné problémy se zákonem nemá.

„Je to trapné hlavně kvůli tomu, že obyčejný čínský občan šel hledat ochranu k vládě jiné země,“ řekl o případu Čchena Li Ta-tchung, bývalý šéfredaktor listu China Youth Daily, který o funkci přišel za to, že odsuzoval cenzuru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video