Úřady dají fúzi s Time Warner zelenou, věří šéf AT&T

Zdroj: Reuters

Time Warner
Time Warner
Time Warner, AOL,
5
Fotogalerie

Šéf americké telekomunikační společnosti AT&T čeká, že domácí regulační úřady plán převzetí mediálního konglomerátu Time Warner za zhruba 85 miliard dolarů (2,1 bilionu korun) schválí. Generální ředitel podniku Randall Stephenson to dnes řekl médiím a investorům. Investoři a analytici ale snadnému schválení gigantické transakce příliš nevěří a akcie obou firem dnes výrazně klesají.

Druhý největší mobilní operátor a největší provozovatel pevných linek v USA o víkendu oznámil, že se dohodl na převzetí skupiny Time Warner. Ta ovládá kabelové televize CNN a HBO, filmová studia Warner Bros a také je hlavním akcionářem společnosti Central European Media Enterprises (CME), která vlastní českou televizi Nova a další stanice. Fúze, pokud bude schválena, bude významným milníkem v rychle postupující integraci odvětví médií, komunikace a internetu.

AT&T argumentuje tím, že jde o takzvanou vertikální integraci, kdy se spojují firmy z různých oborů; takové projekty antimonopolní úřady většinou nechávají projít. "Regulační úřady sice mají z vertikálních integrací často obavy, ty však vždy řešily stanovením podmínek pro fúze a tak to podle nás bude i tentokrát," řekl Stephenson televiznímu kanálu CNBC. AT&T tak čeká, že největší firemní spojení tohoto roku bude uzavřeno do konce příštího roku.

Akcie AT&T po otevření newyorské burzy klesly o 2,4 procenta a akcie Time Warner oslabily o dvě procenta. Analytici z Wall Street mají obavy z toho, že schvalování transakce bude zdlouhavé a komplikované.

"Management sice spoléhá na argument o schvalování vertikálních fúzí, vzhledem k nynější atmosféře ve Washingtonu to však považujeme za rizikovější než obvykle, řekl agentuře Reuters analytik Colby Synesael z investiční firmy Cowen & Co.

Transakce byla oznámena dva týdny před prezidentskými volbami v USA. Předem ji odmítl republikánský kandidát Donald Trump a skepsi vůči ní vyjádřili přední republikáni i demokraté.

AT&T se převzetím Time Warner státá bezdrátovou verzí obřího kabelového operátora Comcast, který zajišťuje přístup k rychlému internetu nejvíce americkým domácnostem a už na příští rok plánuje spustit i bezdrátové připojení. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) plán fúze signalizuje, že éra lokálního monopolu kabelových operátorů na širokopásmový internet díky rozvoji bezdrátových technologií končí.

Federální komise pro spoje (FCC) by ovšem podle WSJ mohla fúzi zablokovat jen proto, aby trhu zabránila prokázat, že její regulační zásahy jsou zbytečné.