USA a EU jsou blízko dohodě o dodávkách plynu. Itálie a Španělsko utrpěly „energetický šok“

Americký prezident Joe Biden

Americký prezident Joe Biden Zdroj: Koláž E15

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

TOP události

Americký plyn může Evropě zajistit už příští sezonu

Vláda USA a Evropská unie jsou blízko dohodě, která by výrazně snížila závislost EU na ruských energetických zdrojích. Jake Sullivan, bezpečnostní poradce amerického prezidenta Joea Bidena, řekl, že dohoda by mohla být oznámena už v pátek, tedy na závěr summitu lídrů zemí EU a amerického prezidenta. Podle zdrojů agentury Bloomberg by na základě dohody měly USA zajistit dodávky zemního plynu do Evropy. Sullivan uvedl, že dodávky zkapalněného zemního plynu do Evropy by mohly být výrazně zvýšeny v řádu měsíců. Mohly by tak pokrýt už období zvýšené poptávky během příští zimy.

Válka silně dopadá na italskou a španělskou ekonomiku

Itálie a Španělsko jsou ze zemí eurozóny nejvíce ohroženy energetickým šokem, který vyvolala ruská invaze na Ukrajinu. Vyplývá to z analýzy banky JPMorgan, která výrazně změnila svůj odhad letošního růstu italské ekonomiky z dosavadních 4,8 procenta na 2,5 procenta, v případě Španělska odhad korigovala ze šesti procent na 4,2 procenta. „Naše revize odhadů byly v případě Itálie a Španělska větší než v případě dalších velkých ekonomik eurozóny, což odráží skutečnost, že na ně energetický a inflační šok dopadl silněji,“ uvedl ekonom JPMorgan Marco Protopapa.

Z trhů a burz

Americké akcie padají

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 1,29 procenta a uzavřel obchodování na 34 358,50 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 1,23 procenta na 4456,24 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,32 procenta na 13 922,60 bodu.

Stejný kurz nabraly evropské burzy. Německý index DAX uzavřel o 1,31 procenta níže, francouzský CAC 40 klesl o 1,17 procenta. Panevropský index STOXX Europe 600 odmazal 1,01 procenta. Trhy mimo jiné reagovaly na oznámení Ruska, že za plyn určený pro Evropu nebude přijímat eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. 

Tweet dne

Stane se dnes

  • V Bruselu se uskuteční dva na sebe navazující summity zemí NATO a Evropské unie. Jednat se bude o lepší ochraně zemí bývalého sovětského bloku, o možnosti dalších protiruských sankcí a o omezení závislosti evropské energetiky na Rusku.
  • Samostatně budou jednat i zástupci zemí skupiny G7, tedy Spojených států, Británie, Německa, Francie, Itálie, Kanady a Japonska.
  • Moskevská burza částečně obnoví obchodování, které v únoru přerušila po invazi ruských vojsk na Ukrajinu.