USA dostatečně nespolupracují v syrském konfliktu, tvrdí Putin | E15.cz

USA dostatečně nespolupracují v syrském konfliktu, tvrdí Putin

Ruská stíhačka Su-30
Ruská stíhačka Su-30
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský prezident Vladimir Putin dnes důrazně kritizoval Spojené státy, které podle něj nedostatečně spolupracují při řešení konfliktu v Sýrii. Na investičním fóru v Moskvě přitom ujišťoval, že Rusko neusiluje o vedoucí postavení v této blízkovýchodní zemi.

„Jak můžeme spolupracovat? Ptám se sám sebe, o co jim jde?“ prohlásil ruský prezident. V této souvislosti si mimo jiné postěžoval, že Američané neodpověděli Moskvě ani na dotaz, na jaké cíle by se Rusko mělo v Sýrii zaměřit.

„Požádali jsme, aby nám dali ty cíle, které považují za stoprocentně teroristické. Odpověď zněla ne, nebyli jsme na to připraveni… To není žádný vtip, nic jsem si nevymyslel, je to přesně tak. Nedávno jsme Američanům navrhli: dejte nám tedy objekty, na které nemáme útočit, a taky žádná odpověď. Mně se zdá, že někteří naši partneři mají v hlavě zmatek,“ citovala Putina agentura TASS.

Ruský prezident rovněž poznamenal, že západní partneři nechápou, co se v Sýrii opravdu děje, a nemají jasno, čeho vlastně chtějí v této zemi dosáhnout. Šéf Kremlu mimo jiné kritizoval shazování munice na padácích Syrské svobodné armádě, která usiluje o sesazení prezidenta Bašára Asada. Podle něj totiž není žádná záruka, že se tato munice nedostane do rukou „teroristů“.

„Nechci teď s nikým polemizovat, ale chci říci, že v Sýrii neusilujeme o nějaké vedení. V Sýrii může být jen jeden vůdce a tím je syrský lid,“ řekl Putin. Ujišťoval přitom, že Moskvě jde jen o to, aby přispěla k boji s terorismem, který ohrožuje „Spojené státy, Rusko, evropské země, ba celý svět“.

Stíhačky byly k sobě blízko

Americká armáda dnes oznámila, že americké a ruské stíhačky se dostaly nad Sýrií do takové blízkosti, že se mohly navzájem identifikovat. Incident podle ní jen podtrhuje nutnost, aby se Moskva s Washingtonem dohodly na určitých bezpečnostních pravidlech v syrském vzdušném prostoru. Letouny prý byly od sebe v sobotu vzdáleny jen „pár mil“ (jedna míle je 1,6 kilometru). K incidentu došlo ve stejný den, kdy zástupci Spojených států a Ruska jednali o tom, jak se vyhnout případným kolizím mezi jejich letouny. Jak armádní mluvčí Steve Warren bez dalších podrobností dodal, posádky letounů z obou zemí jednaly profesionálně.

Koalice v čele s USA podniká v Sýrii letecké údery již od loňského srpna, Rusko je zahájilo letos na konci září. Pentagon oznámil, že spolu američtí a ruští představitelé v sobotu vedli na téma bezpečnosti v syrském vzdušném prostoru devadesátiminutový videokonferenční hovor. Další videokonference se má uskutečnit ve středu, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Zásah Ruska mír v Sýrii pouze oddálí, říká analytička Irena Kalhousová

Timothy Snyder: Muslimský svět je první obětí změn klimatu. Přijdou další „Sýrie“

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video