USA odhalily rozsáhlé pašování vojenské technologie do Ruska | E15.cz

USA odhalily rozsáhlé pašování vojenské technologie do Ruska

špionáž - ilustrační fofo
špionáž - ilustrační fofo
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americké úřady rozbily síť, která údajně dodávala vyspělou vojenskou technologii ruské armádě a tajné službě. Mělo jít o technické součástky, které se používají se v radarových a sledovacích systémech, systémech pro navádění raket nebo rozbuškách. Podle Moskvy ale jsou americká obvinění vůči Rusům z vývozu vojenských technologii z USA "kriminálního charakteru" a netýkají se špionáže.

Federální prokurátoři v Brooklynu obvinili jedenáct údajných členů skupiny a firmy sídlící v texaském Houstonu a v Moskvě z toho, že protizákonně vyváželi mikroelektroniku ze Spojených států a dodávali ji ruské armádě a Federální bezpečnostní službě (FSB), která je nástupkyní sovětské tajné služby KGB.

Mezi obviněnými je i jistý Alexander Fišenko, naturalizovaný Američan původem z Kazachstánu, který čelí obvinění z praní špinavých peněz a z toho, že ve Spojených státech působil jako agent ruské vlády. Je majitelem houstonské firmy Arc Electronics Inc. Jejím prostřednictvím prý nakupoval technicky vyspělé součástky, jejichž vývoz americké úřady přísně kontrolují kvůli jejich možnému využití pro vojenské účely.

Američtí vyšetřovatelé při více než dva roky trvajícím rozplétání pašerácké sítě na její členy nasadili telefonní odposlechy a sledovali jejich elektronické pošty. Podařilo se jim například zajistit dopis, v němž si laboratoř pro vývoj elektroniky spadající pod FSB stěžuje, že jisté mikročipy získané od houstonské firmy prostřednictvím její moskevské pobočky jsou vadné a je třeba je vyměnit.

Může jít o průmyslovou špionáž, míní ruští experti

Moskva s reakcí dlouho vyčkávala. Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že obvinění vznesená proti ruským občanům z vývozu vojenských technologií mají kriminální charakter a netýkají se vyzvědačství.“

Ministr zahraničí Sergej Lavrov zase z návštěvy Pákistánu vzkázal, že je ještě předčasné hovořit o ruských občanech mezi zatčenými. „Američané nám sdělili, že zatkli 13 lidí a deset z nich jsou občané USA, zbývající pak občané bývalých socialistických zemí,“ řekl.

Ruští experti nevylučují, že v daném případě může jít spíše o průmyslovou špionáž soukromých firem než záležitost státní rozvědky.

Lavrov: Souvislost s prezidentskými volbami v USA nevidím

Lavrov také odmítl spekulace ruských politiků, že špionážní skandál vypukl záměrně, jakkoli výklady se liší: podle jedné verze má před prezidentskými volbami pomoci republikánskému kandidátovi Mittu Romneymu, který v Rusku vidí hlavního protivníka USA a kritizuje stávajícího prezidenta za přátelení s Moskvou. Podle druhé varianty má skandál naopak předvést ostražitost tajných služeb za Baracka Obamy. „Nevidím jakoukoliv souvislost mezi touto otázkou a předvolební kampaní,“ prohlásil Lavrov.

Ruská média připomněla, že předchozí velký špionážní skandál vypukl v létě před dvěma lety, ale skončil výměnou špionů a vzájemné vztahy nijak nepoznamenal.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.