USA se znovu sbližují s Egyptem, obnovily strategické partnerství | E15.cz

USA se znovu sbližují s Egyptem, obnovily strategické partnerství

Káhira
Káhira
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký ministr zahraničí John Kerry během návštěvy Egypta oficiálně obnovil strategické bezpečnostní partnerství mezi Washingtonem a Káhirou, které bylo přerušeno v důsledku napjaté politické situace v zemi po začátku takzvaného arabského jara. Kerry prohlásil, že se obě země vracejí k "silným základům" vzájemných vztahů a že pro bezpečnost Egypta a celého regionu je přínosem v červenci uzavřená jaderná dohoda velmocí s Íránem.

Spojené státy se v souvislosti s vzestupem extremistů na Blízkém východě opět pokoušejí o sblížení s Egyptem navzdory pochybnostem o dodržování lidských práv současným režimem, uvedla agentura AP.

Kerry dorazil do egyptské metropole ke své první zastávce blízkovýchodního turné dva dny poté, co USA doručily Egyptu osm bojových letadel F-16 v rámci dohodnuté zásilky vojenské podpory, která byla v minulých letech rovněž pozastavena. Šéf americké diplomacie se nejprve sešel se svým egyptským protějškem Samím Šukrím, poté jej přijme prezident Abdal Fattáh Sísí.

„Je mimo veškerou pochybnost, že vídeňský plán, pokud bude uveden do praxe, přinese Egyptu a dalším zemím v této oblasti zlepšení bezpečnosti,“ řekl Kerry k dohodě o omezení íránského jaderného programu na tiskové konferenci po jednání se Šukrím.

Uvedl rovněž, že hovořil s egyptskými představiteli o „zesílené pohraniční spolupráci“ s ohledem na současnou situaci v Libyi, kde extremisté využívají chaos v rozdělené zemi k posilování svých pozic.

Problematická otázka lidských práv

Řada amerických zákonodárců před cestou vyzvala ministra, aby v rozhovorech s egyptským vedením nastolil témata porušování lidských práv včetně zatýkání odpůrců režimu bývalého generála Sísího a nepohodlných novinářů nebo masových politických procesů.

Právě kvůli autoritářskému přístupu režimu a násilnému potlačování demonstrací po svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího USA před dvěma lety dočasně pozastavily vojenskou pomoc Egyptu, kterou obnovily až na jaře. Podle vzájemné dohody by měla dosahovat výše 1,3 miliardy dolarů (téměř 32 miliard korun) ročně.

Podle obou ministrů došlo během dnešního jednání i na otázky lidských práv a svobod. Zatímco Šukrí uvedl, že v Egyptě není žádný novinář vězněn kvůli své práci, Kerry zdůraznil, že místní úřady by měly v přístupu k oponentům režimu rozlišovat mezi těmi, kteří používají násilí a mírumilovnými kritiky.

Šéf americké diplomacie rovněž prohlásil, že následující měsíce před parlamentními volbami v Egyptě ukážou, zda dokáže režim vyvážit boj proti terorismu a lidská práva. Po setkáních v Káhiře zamíří Kerry na návštěvu Kataru. Bude tam jednat i s ruským ministrem Sergejem Lavrovem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video