USA zbrojí na dobytí bašty Islámského státu v Sýrii

Boje o Mosul

Boje o Mosul Zdroj: reuters

Bojovníci Islámského státu oslavují dobytí města Rakka
Islamisté nedaleko iráckého Mosulu
Boje o Mosul - kurdské jednotky
Boje o Mosul
Boje o Mosul
12
Fotogalerie

Koalice vedená Spojenými státy se už intenzivně připravuje na zahájení operace zaměřené na dobytí samotné bašty Islámského státu - syrské Rakky. Oznámil to v Paříži na zasedání ministrů obrany hlavních zemí bojujících proti IS americký ministr obrany Ashton Carter.

Zároveň prohlásil, že přípravy se nijak neopozdily. Reagoval tak na projevy znepokojení svých kolegů v čele s francouzským ministrem obrany Jeanem-Yvesem Le Drianem, kteří kritizovali fakt, že se o město ještě nebojuje.

Podle agentury AP se zejména Francouzi obávají, že dokud nebude IS vojensky zlomen, hrozí v jejich zemi teroristické útoky podobného rozsahu jako loni v listopadu, kdy v Paříži přišlo o život 130 lidí.

Jiné zdroje k tomu neoficiálně dodávají, že si přejí dosáhnout přesvědčivých výsledků na blízkovýchodním bojišti před prezidentskými a parlamentními volbami na konci jara příštího roku.

Rakka je jednou ze dvou hlavních bašt IS. Tou druhou je severoirácký Mosul, proti kterému vedou už přes týden pozemní ofenzivu irácké a kurdské síly.

Carter nicméně připustil, že není ještě jasno, které síly by měly dobývat Rakku v rámci pozemní operace. Plánuje se, že se tak stane na základě stejného principu jako v případě Mosulu, tedy že půjde zejména o místní jednotky.

"Která vojenská síla obsadí Rakku? Strategickým principem koalice je, že musí jít o efektivní a motivované místní síly, které musíme identifikovat a kterým musíme umožnit zasáhnout," řekl Carter podle agentury AFP.

"To lze provést pomocí lidí, kteří tam žijí. Budeme se totiž snažit o trvalou porážku IS a trvalé porážky nelze dosáhnout vnějšími silami," dodal šéf Pentagonu.