USA zveřejnily Magnitského seznam, Rusko chystá odvetu | E15.cz

USA zveřejnily Magnitského seznam, Rusko chystá odvetu

Kreml
Kreml
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo financí USA dnes zveřejnilo seznam osmnácti ruských občanů, kteří figurují v takzvaném Magnitského seznamu osob vystavených americkým sankcím. Oproti očekávání některých médií v seznamu nejsou žádné veřejně známé osoby ani politikové blízcí nejbližšímu kremelskému vedení. Moskva již dříve Washington předem varovala, že zveřejnění seznamu bude mít negativní dopad na rusko-americké vztahy.

Seznam nese jméno právníka Sergeje Magnitského, který byl v roce 2008 zatčen za údajné daňové úniky krátce poté, co obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých defraudací. Magnitskij o rok později za nevyjasněných okolností zemřel v moskevské vazební věznici.

Šestnáct z osmnácti osob zařazených do seznamu podle amerických činitelů bezprostředně souvisí s Magnitského kauzou. Jde údajně hlavně o policisty, vyšetřovatele a prokurátory. Případem se v Rusku zabývaly soudy, ale nikdo za smrt Magnitského nebyl potrestán.

Dvě jména - Leča Bogatirov a Kazbek Dukuzov - patří podle ruských médií čečenským policistům, kteří se dopustili porušování lidských práv. Osoby zařazené do seznamu nesmějí dostat americká vstupní víza a jejich případná aktiva v amerických bankách úřady zablokují.

Podle spekulací, které se v minulých dnech objevovaly v americkém i ruském tisku, se měli do seznamu dostat i veřejně známí lidé či politici z okolí prezidenta Vladimira Putina. Nejčastěji se hovořilo o čečenském vládci Ramzanu Kadyrovovi, šéfovi ruských vyšetřovatelů Alexandru Bastrykinovi nebo generálním prokurátorovi Juriji Čajkovi. Nikdo z nich ale v seznamu není.

Kromě čečenských policistů se do něj například dostali ruští vyšetřovatelé Pavel Karpov a Oleg Silčenko, kteří se přímo podíleli na stíhání Magnitského, nebo Dmitrij Komnov, bývalý náčelník vazební věznice Butyrka, kde byl Magnitskij před smrtí zadržován. Sankcím je vystavena i daňová inspektorka Olga Stěpanovová nebo soudkyně Jelena Stašinová.

Americké úřady mohou seznam v závislosti na vývoji situace v Rusku kdykoli doplnit. Republikánský člen Sněmovny reprezentantů James McGovern, který byl hlavním inspirátorem sankcí, dodal úřadům 250 ruských jmen, která by podle něj neměla v seznamu chybět. Vláda USA má rovněž právo sestavit další, neveřejný seznam, kde budou figurovat osoby se zákazem vjezdu do USA, na které se ale už finanční sankce vztahovat nebudou.

Kongres schválil sankční Magnitského zákon loni v prosinci. V Rusku vyvolal tento krok velké pobouření a volání po odvetě. Státní duma nakonec zakázala adopce ruských dětí v amerických rodinách, součástí odvety se staly i razie proti nevládním organizacím působícím v Rusku, které využívají západní granty.

Ve vyhrocené protiamerické atmosféře někteří vysocí funkcionáři vládnoucí strany Jednotné Rusko veřejně prohlašovali, že by si kladli za čest, kdyby se jejich jméno v sankčním seznamu USA ocitlo.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že za následky Magnitského seznamu ponese plnou odpovědnost Washington. Moskva dala najevo, že zareaguje stejným protiopatřením. Podle médií ruští diplomaté v minulých týdnech aktivně shromažďovali jména Američanů, kteří by se mohli stát vhodným terčem pro ruskou odvetu.

Všechna ruská média si dnes ale povšimla, že americké úřady se postihu zvučnějších ruských jmen vyhnuly. Analytici nevylučují, že ruská odpověď by v důsledku toho nemusela být nijak dramatická. Šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov prohlásil, že Američané projevili zdrženlivost a „nevydali se cestou politického konfliktu s Moskvou“.

Libor Dvořák: Malá válka a její smutné korouhve

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video