Už šest skladů z devíti. Stávka v německém Amazonu se šíří | e15.cz

Už šest skladů z devíti. Stávka v německém Amazonu se šíří

Sklad Amazonu v německém Grabenu
Sklad Amazonu v německém Grabenu
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ke stávce v německých distribučních střediscích amerického internetového obchodu Amazon se přidal sklad: závod v Koblenci. Informoval o tom odborový svaz Verdi. Poprvé tak proti pracovním podmínkám u Amazonu stávkuje najednou šest z devíti distribučních center obchodu v Německu. Vedení Amazonu ale nadále ujišťuje, že dodávky zboží se uskutečňují bez komplikací.

Od pondělí stávkují zaměstnanci Amazonu v Lipsku, v hesenském Bad Hersfeldu, v bavorském Grabenu a ve střediscích Rheinberg a Werne v Severním Porýní-Vestfálsku. Podle údajů svazu Verdi se v pondělí k protestní akci připojilo 2300 zaměstnanců, vedení Amazonu mluví o 2100 stávkujících. Celkem má Amazon v Německu přes 9000 kmenových zaměstnanců, v předvánoční špičce ale přijímá až 5000 dalších lidí na výpomoc.

Vedení německého Amazonu dnes podle televize n-tv zopakovalo svůj slib, že stávka nebude mít vliv na dodávky zboží zákazníkům. Obsluhu německého trhu, který je pro firmu druhý nejvýznamnější po Spojených státech, zajišťují v době stávky tamních distribučních center ostatní závody firmy v Evropě.

Stávka do středy

Současná stávka potrvá do středy. Svaz Verdi ji svolal v předvánočním období kvůli tomu, že může internetový obchod nejsilněji zasáhnout. Předvánoční špička patří pro Amazon z hlediska obratu k nejvýznamnějším částem roku.

Odbory pořádají protesty v Amazonu už déle než rok. Svaz Verdi požaduje, aby Amazon zvýšil mzdy v distribučních centrech v souladu s kolektivními dohodami pro odvětví zásilkového obchodu a maloobchodu v Německu. Odbory si také stěžují na extrémní tlak na pracovní výkon, na porušování pracovních podmínek a mimořádně vysoký podíl smluv na dobu určitou.

Chování firmy, která vůbec nechce jednat o kolektivní smlouvě, naráží na stále větší odpor

„Chování firmy, která vůbec nechce jednat o kolektivní smlouvě, naráží na stále větší odpor,“ uvedla dnes Stefanie Nutzenbergerová z vedení svazu Verdi. Amazon zvýšení mezd odmítá s tím, že jeho zaměstnanci jsou skladníci, takže se na ně vztahují kolektivní smlouvy pro odvětví logistiky. Jejich platy jsou podle firmy nad průměrem v tomto odvětví, navíc mají nárok na vánoční prémie a příspěvek na penzijní připojištění. Amazon také odmítá obvinění, že pracovní podmínky jsou příliš tvrdé.

Amazon v září zahájil stavbu skladu v Dobrovízi u Prahy, který má být dokončen v červenci příštího roku. Práci v něm má najít až 2000 stálých zaměstnanců a do tří let od otevření i dalších 3000 sezonních pracovníků. Další sklad firma plánovala v Brně, ale kvůli průtahům ohledně územního plánu developer od záměru ustoupil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery