V Berlíně demonstrovalo 150 tisíc lidí proti obchodní dohodě s USA | E15.cz

V Berlíně demonstrovalo 150 tisíc lidí proti obchodní dohodě s USA

Protest proti TTIP v Berlíně
Protest proti TTIP v Berlíně
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do ulic Berlína vyšlo přes 150 tisíc lidí, aby protestovali proti dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy (TTIP) a proti podobné obchodní dohodě s Kanadou (CETA). Pořadatelé protestní akce počet účastníků odhadli až na 250 tisíc.

Protestní pochod vedl od hlavního vlakového nádraží k Vítěznému sloupu v centru města a podle jednoho z pořadatelů byl jednou z největších demonstrací v Německu za poslední léta. Akce se obešla bez problémů a dohlíželo na ni zhruba tisíc policistů.

Demonstraci uspořádal Německý odborový svaz (DGB) a další spotřebitelské a ekologické organizace, a to pod heslem „Za spravedlivý světový obchod“. Obávají se, že dojednávaná dohoda o volném obchodu s USA ohrozí stávající míru ochrany spotřebitelů i životního prostředí, kterou EU garantuje. Výhrady vyjadřují i k dohodě s Kanadou, která už je schválená a vyzývají, aby nebyla ratifikována.

Podobná demonstrace se konala i v Amsterodamu, kde na ni dorazily tisíce účastníků. Protestního pochodu centrem hlavního města Nizozemska se podle pořadatelů účastnilo více než sedm tisíc lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video